Aktualizacja: 04.06.2018 12:36 Publikacja: 04.06.2018 12:36
Mrówkojad
Foto: Stock Adobe
Nie tylko tygrys nosi w sobie takie świadectwo, jest ono zawarte w genomach ssaków łożyskowych. Jest to pozostałość po diecie ich owadożernych przodków.
Gdy dinozaury wyginęły pod koniec okresu kredowego (145 66 milionów lat temu), skorzystały z tego ssaki, zawładnęły wszystkimi niszami ekologicznymi, opanowały całą planetę.
Większość ssaków łożyskowych z tamtego okresu było małymi zwierzętami podobnymi do myszy czy nornic. Skamieniałości wskazują, że na ogół tamte archaiczne ssaki były owadożerne. Taki sposób odżywiania się przekazały swoim następcom.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Museum of Vertebrate Zoology amerykańskiego Uniwersytetu w Berkeley oraz z francuskiego Institut des Sciences de l,Evolutiom w Montpellier wykazały, że genom wszystkich współczesnych ssaków zachował ślad po owadziej diecie. Artykuł o tym zamieszcza pismo "Sciences Advances".
Naukowcy analizowali genom 107 różnych gatunków ssaków. Ich uwagę zwrócił enzym chitynaza umożliwiający trawienie pancerza owadów. Pięć różnych genów zawiaduje wytwarzaniem tego enzymu, noszę one nazwy od CHIA 1 do CHIA 5.
Jeśli wiele ludów na całym świecie, na przestrzeni dziejów, żywiło się owadami - gąsiennicami, szarańczą, larwami os, termitami itp. - to dlatego że gatunek Homo posiada aktywny jeden z tych pięciu genów. jednak w genomie gatunku Homo znajdują się także nieaktywne geny CHIA kodujace chitynazę, podobnie jak u innych prymatów i innych ssaków łożyskowych. Pies, tygrys, wieloryb, żubr, bóbr czy foka maja fragmenty tych genów w swoich chromosomach. To świadczy o owadziej diecie ich przodków.
Z wyjątkiem kilku przypadków, spowodowanych zawiłościami ewolucji, gatunki zjadające najwięcej owadów są zarazem tymi, które zachowały najwięcej aktywnych genów CHIA (na przykład mrówkojad). I na odwrót, gatunki nie żywiące się owadami, roślinożerne i mięsożerne, utraciły większość genów CHIA, a te, które pozostały, są niekompletne lub nieaktywne. Jednak ślad po tych genach potwierdza, że ssaki z końca okresu kredowego były owadożerne.
Genetyka umożliwia ustalenie jeszcze czegoś więcej: pozwala ustalić moment zniknięcie lub dezaktywacji genów CHIA. Doszło do tego w momencie, gdy znikały dinozaury, pozostawiając wolne pole ssakom- 67, mln lat temu. Utracie samych genów, a także ich aktywności, towarzyszyła eksplozja gatunków: pierwsza fala 64,2 do 57 mln lat temu, druga fala 53,4 do 37,4 mln lat temu.
W genomach zwierząt aktualnie żyjących zachowało się nie tylko wspomnienie sposobu odżywiania ich przodków, jest w nich zawarty "molekularny stempel", ślad przystosowywania się ssaków łożyskowych do nowych warunków, do roli "dominatorów" obejmujących we władanie Ziemię po wymarłych dinozaurach.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Chcielibyśmy pewnie, by globalne zdrowie publiczne skoncentrowane było na walce z otyłością, cukrzycą i nowotworami. Okazuje się jednak, że znacznie bardziej istotne może się okazać wypuszczanie do środowiska transgenicznych komarzych samców.
Komisją nadzwyczajną ds. zwierząt w Sejmie pokieruje wpływowa polityk. Jednak nie oznacza to szybkich prac. Powód? Niechęć mieszania się w kampanię przed wyborami prezydenckimi.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Na wyspie Rugia znaleziono kilkadziesiąt martwych fok szarych. W związku ze sprawą śledztwo wszczęła niemiecka prokuratura, biolodzy prowadzą zaś badania, które mają ustalić przyczynę tego niepokojącego zjawiska. Aktywiści klimatyczni są zdania, że odpowiedzialne za to są działania człowieka.
Ponad połowa dorosłych Brytyjczyków posiada w domu jakieś zwierzę. W pierwszym półroczu 2024 roku mieszkańcy Wysp Brytyjskich kupili ok. 1,2 mld opakowań pokarmu dla swoich pupili. Udział w tym ma polski eksport i sprzedaż na tamtym terenie.
Krakowskie Towarzystwo Opieki nagłośniło sprawę mężczyzny, który usłyszy prawdopodobnie zarzut znęcania się nad zwierzętami. 57-latek miał uciąć swojemu kotu fragment języka po tym, kiedy zjadł plaster boczku.
W ciągu ostatniej dekady niektóre populacje jeża europejskiego – dobrze znanego w części Polski – skurczyły się o nawet jedną trzecią. „Trzeba zapobiec dalszemu pogarszaniu się statusu tego gatunku” – alarmują eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas