Badacze opisują dwa przypadki wyklucia się samców ptaka - w 2001 i 2009 roku - z niezapłodnionych jaj. Badania genetyczne potwierdziły, że samce te są spokrewnione ze swoimi matkami, ale nie są spokrewnione z żadnym znanym samcem.

U ptaków dzieworództwo zdarza się zazwyczaj wtedy, gdy samice nie mają kontaktu z samcami

To pierwsze znane przypadki partenogenezy wśród kondorów kalifornijskich. U ptaków dzieworództwo zdarza się zazwyczaj wtedy, gdy samice nie mają kontaktu z samcami. W tym przypadku jednak obie samice wcześniej parowały się z samcami znosząc w sumie 34 zapłodnione jaja w tym samym okresie, gdy doszło do rozmnażania się bez udziału samca.

Według badaczy to pierwszy znany przypadek, gdy ptaki rozmnożył się w wyniku partenogenezy w sytuacji, gdy samica miała kontakt z samcem.

- To rodzi pytania, czy takie przypadki mogły wystąpić u innych gatunków - mówi Oliver Ryder, współautor publikacji na ten temat.

22

Tyle kondorów kalifornijskich żyło na wolności w latach 80-tych

Kondory kalifornijskie to największe ptaki występujące w Ameryce Północnej. W latach 80-tych gatunek ten był bliski wyginięcia - na wolności występowało wówczas tylko 22 jego przedstawicieli. Kondory zostały wówczas schwytane i umieszczane w specjalnych rezerwatach, gdzie zaczęto je rozmnażać. W San Diego Zoo and Safari Park wykluło się ok. 160 kondorów.

Obecnie w USA występuje ponad 500 kondorów kalifornijskich, z czego 300 żyje na wolności w Kalifornii, Arizonie i Utah.

Kondory kalifornijskie mogą żyć do 60 lat. ale samce mają skłonność do zapadania na choroby i często umierają młodo. 

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ