Naukowcy znaleźli w mózgu "komórki odwagi"

Naukowcy zidentyfikowali komórki w mózgu, które wpływają na to jak odważny jest człowiek - czytamy w opisie badań umieszczonym w magazynie "Nature Communications".

Aktualizacja: 08.09.2018 21:36 Publikacja: 08.09.2018 21:20

Naukowcy znaleźli w mózgu "komórki odwagi"

Foto: 123RF

arb

Odkrycia komórek, które mogą być odpowiedzialne za to jak chętnie człowiek podejmuje się niebezpiecznych zachowań, dokonali uczeni z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji i Brazylijskiego Uniwersytetu Rio Grande do Norte.

Komórki, które mają być odpowiedzialne za odwagę człowieka, znajdują się w hipokampie - niedużej strukturze umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia, która jest odpowiedzialna m.in. za pamięć.

W artykule na temat prac naukowców czytamy, że konkretne neurony określone jako "komórki OLM" są odpowiedzialne za powstawanie fal mózgowych, w momencie, gdy organizm jest bezpieczny w nieprzyjaznym otoczeniu. Jak wyjaśnia amerykański "Newsweek" fale te powstają np. wówczas, gdy zwierzę skutecznie ukrywa się przed drapieżnikiem.

Według badaczy u zwierząt to właśnie aktywność komórek OLM jest odpowiedzialna za poczucie niepokoju lub podejmowanie ryzykownych zachowań u zwierząt. Odkrycie tego mechanizmu może mieć duże znaczenie w leczeniu stanów lękowych u ludzi.

Poczucie niepokoju jest kluczowe dla przetrwania istot żywych, ponieważ umożliwia unikanie zagrożeń oraz sytuacji, w której zwierzę, bądź człowiek, może zostać skrzywdzone. Obecnie jednak jedną z chorób cywilizacyjnych jest chroniczny niepokój, który może uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Dzięki zidentyfikowaniu części mózgu odpowiedzialnej za niepokój - jak czytamy w "Newsweeku" - możliwe będzie opracowanie leków, które działają jedynie na tę część mózgu, która wywołuje ten stan - a nie na cały mózg, jak robią to dzisiejsze antydepresanty, które wywołują liczne efekty uboczne.

- To fascynujące jak różne części tej samej struktury mózgu są odpowiedzialne za kontrolę konkretnych zachowań i jak współpracują ze sobą - mówi Sanja Mikulovic, jedna z autorek badania. - Zidentyfikowanie połączeń, które odpowiadają za procesy poznawcze lub emocje jest kluczowe dla zrozumienia sposobu funkcjonowania mózgu albo do opracowania lepszych leków, które mają pomoc w terapii zaburzeń - dodaje.

Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej