Odkrycia komórek, które mogą być odpowiedzialne za to jak chętnie człowiek podejmuje się niebezpiecznych zachowań, dokonali uczeni z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji i Brazylijskiego Uniwersytetu Rio Grande do Norte.
Komórki, które mają być odpowiedzialne za odwagę człowieka, znajdują się w hipokampie - niedużej strukturze umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia, która jest odpowiedzialna m.in. za pamięć.
W artykule na temat prac naukowców czytamy, że konkretne neurony określone jako "komórki OLM" są odpowiedzialne za powstawanie fal mózgowych, w momencie, gdy organizm jest bezpieczny w nieprzyjaznym otoczeniu. Jak wyjaśnia amerykański "Newsweek" fale te powstają np. wówczas, gdy zwierzę skutecznie ukrywa się przed drapieżnikiem.
Według badaczy u zwierząt to właśnie aktywność komórek OLM jest odpowiedzialna za poczucie niepokoju lub podejmowanie ryzykownych zachowań u zwierząt. Odkrycie tego mechanizmu może mieć duże znaczenie w leczeniu stanów lękowych u ludzi.
Poczucie niepokoju jest kluczowe dla przetrwania istot żywych, ponieważ umożliwia unikanie zagrożeń oraz sytuacji, w której zwierzę, bądź człowiek, może zostać skrzywdzone. Obecnie jednak jedną z chorób cywilizacyjnych jest chroniczny niepokój, który może uniemożliwić normalne funkcjonowanie.