19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.09.2018 21:55 Publikacja: 26.09.2018 21:43
Foto: stock.adobe.com
Mężczyzna z Karyntii spryskał swoje drzewa silnym środkiem owadobójczym nazywanym chlorpyrifos w czasie gdy ich kwiaty wciąż wabiły pszczoły.
W efekcie doprowadził do zagłady ponad 50 kolonii pszczół należących do dwóch mieszkających w jego pobliżu pszczelarzy.
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Magma znajdująca się pod superwulkanem Yellowstone przesuwa się prawdopodobnie w kierunku północno-wschodnim. To właśnie w tym rejonie w przyszłości może dojść do aktywności wulkanicznej. Do takiego wniosku doszli naukowcy na podstawie ostatnich badań.
Badacze z całego świata próbują oszacować kolejną datę potencjalnej erupcji dużego wulkanu. Według szacunkowych danych możliwe skutki ekonomiczne i klimatyczne takiego kataklizmu byłyby katastrofalne. Który z katastroficznych scenariuszy jest najbardziej realny?
Ludzki mózg przetwarza informacje w tempie 10 bitów na sekundę – wynika z obliczeń naukowców z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (California Institute of Technology – Caltech). Badacze stwierdzili, że jest to liczba „wyjątkowo niska”. To wyjaśnia, dlaczego ludzie są w stanie przetwarzać tylko jedną myśl jednocześnie.
Unia Europejska prawie uniezależniła się od rosyjskiego gazu. Ale cena zerwania energetycznych więzów z Rosją jest wysoka.
Belgijska agencja ds. bezpiecznego żywienia apeluje do Belgów, by nie zjadali świątecznych choinek. Powodem są porady przekazane mieszkańcom Gandawy przez władze tego miasta.
Inne opcje padły po trzech miesiącach rozmów koalicyjnych. Teraz prezydent Austrii powierzył tworzenie rządu Herbertowi Kicklowi, szefowi nacjonalistycznej i prorosyjskiej FPÖ.
Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zlecił przywódcy skrajnie prawicowej Partii Wolności Herbertowi Kicklowi utworzenie rządu koalicyjnego.
Według Centrum Naukowo-Środowiskowego Ratowania Delfinów „Delfa” w morzu znaleziono ponad 30 martwych delfinów. Zdaniem naukowców to efekt katastrofy tankowca i wycieków oleju opałowego w Cieśninie Kerczeńskiej
Prezydent Austrii zamierza powierzyć misję tworzenia rządu Herbertowi Kicklowi – szefowi skrajnie prawicowej Partii Wolności (FPO). To konsekwencja niepowodzenia rozmów na temat utworzenia centrowego rządu.
Amerykańska firma chce produkować ekologiczne paliwo z metanu, który jest zabójcą klimatu. Pomocne w tym mają być przede wszystkim silniki benzynowe i wysokoprężne.
Rozmowy między dwiema największymi centrowymi partiami w Austrii nie doprowadziły utworzenia rządu bez skrajnie prawicowej Partii Wolności (FPO). Kanclerz Karl Nehammer zapowiedział, że ustąpi w nadchodzących dniach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas