Reklama
Rozwiń

Globalne ocieplenie: Temperatury w Szwecji rosną najszybciej

Analiza ponad 100 milionów pomiarów temperatury z ostatnich 100 lat w całej Europie wykazała, że we wszystkich dużych miastach w Europie średnie temperatury są dziś wyższe niż 100 lat temu. Największe wzrosty temperatur zanotowano w miastach północnej Szwecji.

Aktualizacja: 27.09.2018 15:19 Publikacja: 27.09.2018 07:05

Globalne ocieplenie: Temperatury w Szwecji rosną najszybciej

Foto: fotolia.com

arb

Najwyższy wzrost średniej temperatury zanotowano w mieście Kiruna, gdzie średnia temperatura w XXI wieku jest o 3,4 stopnie Celsjusza wyższa niż w XX wieku. W Östersund i Sundsvall zanotowano wzrost średniej temperatury o 2,7 stopnia Celsjusza, a w Skelleftea i Lulea - o 2,5 stopnia Celsjusza.

To wnioski z analizy dokonanej przez Europejskie Centrum ds. Prognoz Średnioterminowych (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts - ECMWF).

- Robi się coraz cieplej, to coś czego doświadczamy od kilku lat - przyznaje Niklas Siren z Centrum na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Kiruna. Siren dodaje, że wzrost średnich temperatur jest najbardziej odczuwalny zimą, która stała się znacznie łagodniejsza w północnej Szwecji, co ma tragiczne skutki dla środowiska naturalnego w Szwecji.

Jednym z efektów ocieplenia jest topnienie górskich lodowców - lodowiec na górze Kebnekaise stopił się tak bardzo, że góra ta straciła status najwyższego szczytu w Szwecji. W lipcu 2018 roku na wierzchołku stopiły się łącznie cztery metry śniegu, co oznacza, że każdego dnia lipca topiło się tam średnio 14 cm śniegu.

Latem Szwecja doświadczała też dewastujących pożarów lasów, które również przypisuje się skutkom globalnego ocieplenia.

W mieście Kiruna wzrost średniej temperatury doprowadził już do pogorszenia jakości wody pitnej. - Ilość próchnicy (chodzi o organiczne szczątki w różnym stopniu rozkładu) w wodzie pitnej rośnie, musimy udoskonalić proces oczyszczania wody - mówi Siren.

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach