Zadaniem nowo powstałej grupy o nazwie Partnerstwo na rzecz Przygotowania do Pandemii (Pandemic Preparedness Partnership, PPP), które uruchomione zostało przez Wielką Brytanię, jest przygotowanie świata na kolejne pandemie oraz przyspieszenie procesu opracowywania szczepionek przeciwko chorobom, które mogą pojawić się w przyszłości.

- Pełniąca przewodnictwo w G7 Wielka Brytania jest zdeterminowana, aby współpracować z naszymi partnerami w celu lepszej odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem i wzmocnienia globalnego przygotowania do przyszłych pandemii - powiedział minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock. - Ta nowa grupa ekspertów będzie w nadchodzących latach napędzać nasze działania w celu ochrony ludzi na całym świecie przed nowymi chorobami i ratowania życia - zaznaczył.

Szefem PPP będzie główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance. Do kierujących grupą należeć będą także naukowcy i szefowie firm, które produkują szczepionki przeciwko COVID-19, koncernu farmaceutycznego AstraZeneca oraz koncernów Pfizer i Johnson & Johnson.

Partnerstwo na rzecz Przygotowania do Pandemii na szczycie G7, które odbędzie się w czerwcu, złoży sprawozdanie i będzie doradzało, w jaki sposób osiągnąć można cel założony przez premiera Borisa Johnsona, jakim jest opracowanie szczepionek przeciwko przyszłym chorobom w ciągu 100 dni.