Przeszłość raf koralowych zbadali naukowcy niemieccy. Dotarli do warstw geologicznych sprzed 540 mln lat. Na podstawie znalezisk doszli do wniosku, że ewolucja w obrębie raf przebiegała o połowę szybciej niż poza nimi. Sprawozdanie z badań ogłosili w najnowszym wydaniu magazynu "Science".
– Mamy najlepszą dokumentację zapisu kopalnego w kontekście geologicznym – powiedział sieci BBC główny autor artykułu w "Science" dr Wolfgang Kiesling z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. – Nasze badania dowodzą, że rola raf koralowych jest o wiele większa, niż dotychczas sądziliśmy. Jest ważna nie tylko ze względów ekologicznych, ale ma także olbrzymi wpływ na ewolucję.
W artykule w "Science" badacze ostrzegają, że zniszczenie raf może nie tylko spowodować wyginięcie istniejących gatunków zwierząt, ale także ograniczyć możliwości ewolucyjne w przyszłości. Środowiska raf koralowych są miejscem zamieszkania wielu rzadkich zwierząt morskich. Ich byt jest często uzależniony od stanu lasów tropikalnych.
Dr Kiesling uważa, że rafy koralowe pełnią funkcję "pomp ewolucyjnych" w historii rozwoju morskiej fauny. Jego zespół zbadał skamieniałe pozostałości najwcześniejszych gatunków zwierząt zamieszkujących strefę dna morskiego.
Ich szczątki ułożone warstwami, jedna nad drugą, świetnie obrazują ewolucję, jaka przez miliony lat dokonywała się w strefie dennej. Wykopaliska pozwoliły badaczom poznać rozwój gatunków od najstarszych do współczesnych przedstawicieli tego samego rodzaju.