O zaskakujących eksperymentach badaczy donosi „Nature Physics”. Wykorzystali oni lasery oraz specjalnie zaprojektowane przez komputer hologramy do takiego zgięcia światła, że wygląda ono jak precel. Zdaniem specjalistów z uniwersytetów Bristolu, Glasgow i Southampton tego typu eksperymenty przydadzą się w udoskonalaniu technologii laserowej.
– Przepływ światła w otoczeniu przypomina wodę płynącą w rzece – tłumaczy Mark Dennis z Uniwersytetu Bristolu. – Nawet jeżeli światło z takiego źródła jak latarka czy laser podróżuje w linii prostej, może niekiedy poruszać się po spirali.
Te spirale to tzw. wiry optyczne – takie światło rzucone na płaską powierzchnię wygląda jak jasna obrączka. W środku intensywność światła wynosi zero – czyli wnętrze obrączki jest czarne – tłumaczą naukowcy.
– Światło wokół nas jest w rzeczywistości wypełnione takimi czarnymi liniami, mimo że my ich nie dostrzegamy. W naszych badaniach skręciliśmy te czarne nici w supełki – mówi Dennis.
Ale żeby sprawę skomplikować jeszcze bardziej, brytyjscy badacze posłużyli się matematyką abstrakcyjną – teorią węzłów. Specjalny program komputerowy zaprojektował hologramy, które kierowały przepływem strumienia światła z lasera.