Źle z naczelnymi

25 gatunków ssaków naczelnych zniknie jeżeli nie zostaną szybko podjęte skuteczne kroki w celu ich ochrony. Tak wynika z raportu opracowanego przez 85 ekspertów z całego świata na zlecenie Światowej Unii do spraw Przyrody (IUCN) i kilku innych organizacji zajmujących się obroną bioróżnorodności.

Publikacja: 22.02.2010 14:28

Źle z naczelnymi

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

W sumie, blisko połowa (48 proc.) z 634 gatunków naczelnych żyjących na Ziemi figuruje już na czerwonej liście gatunków zagrożonych IUCN. Liczba ta szybko wzrasta, ponieważ w 2007 roku zaledwie jedna trzecia naczelnych była zagrożona.

Wśród gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem, pięć żyje na Madagaskarze, sześć na kontynencie afrykańskim, jedenaście w Azji oraz trzy w Ameryce Południowej i Centralnej.

Najbardziej zagrożony jest Langur Cat Ba („Trachypithecus poliocephalus") zamieszkujący północno-wschodnią część Wietnamu; pozostało zaledwie 60 do 70 osobników tego gatunku. W tym samym regionie, populacja gibbonów czarnych („Nomascus nasutus") ograniczona jest do około 110 osobników.

Na Madagaskarze pozostała mniej niż setka lemurowatych należących do gatunku „Lepilemur septentrionalis".

Gatunkami najbardziej zagrożonymi nie są jednak zawsze te, których populacje są najbardziej zredukowane, ale te, których środowisko jest niszczone i na które cały czas poluje człowiek.

„W istocie, najbardziej zagrożony jest gibbon z Hajnan (Chiny). Ale Chińczycy podjęli bardzo rygorystyczne środki w celu zachowania tego gatunku. Dlatego nie figuruje on na tej liście, ponieważ nie ma już nic do zrobienia dla niego” - oświadczył Simon Stuart, prezes komisji przetrwania gatunków w IUCN.

Celem ułożenia listy 25 gatunków najbardziej zagrożonych naczelnych jest „zwrócenie uwagi świata, skłonienie rządów do zrobienia czegoś więcej, a w szczególności do znalezienia środków na uruchomienie pilnych działań dla zachowania gatunków.

Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono