Raport WWF ujawnia szokującą skalę wpływu człowieka na planetę

Do 2050 roku mniej niż 10 proc. ziemskiego lądu pozostanie nietknięte ludzką działalnością. To będzie koniec różnorodności biologicznej na Ziemi.

Publikacja: 30.10.2018 13:12

Raport WWF ujawnia szokującą skalę wpływu człowieka na planetę

Foto: WWF

Przedstawiamy Państwu najnowszy raport Living Planet Report, który dostarcza dowody naukowe na to, o czym przyroda mo´wiła nam już niejednokrotnie. Możemy w nim przeczytać jak zmieniający się klimat, intensywne rolnictwo, gatunki inwazyjne i brak zrównoważonej działalności człowieka popychają naturalne systemy planety na skraj jej możliwos´ci.

WWF jest jedną z największych na świecie i najbardziej szanowanych niezależnych organizacji ochrony przyrody. Wspierana jest przez ponad 5 milionów osób i posiada globalną sieć działającą  
w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Stosując takie wskaźniki jak Living Planet Index (LPI), wprowadzone przez Zoological Society of London (ZSL), Species Habitat Index (SHI), IUCN Red List Index (RLI) oraz Biodiversity Intactness Index (BII), a także Ograniczenia Planety (Planetary Boundaries) oraz Ślad Ekologiczny (Ecological Footprint) opracowanie ujawnia jednoznaczny, bardzo niepokojący obraz.

– Nauka pokazuje nam smutną rzeczywistość, w jakiej z powodu działalności człowieka znalazły się nasze lasy, oceany oraz rzeki – mówi Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF International.–Centymetr po centymetrze zanikają naturalnie dzikie tereny, gatunek po gatunku spada liczebność dzikich zwierząt. Tak Ziemia reaguje na ogromny wpływ oraz presję, jaką wywieramy na planetę, podważając istnienie tej „żywej tkanki”, która podtrzymuje funkcjonowanie nas wszystkich oraz przyrody”

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne