Zakłady Azotowe Puławy we współpracy z największą firmą chemiczną w Europie BASF wybudują instalację do redukcji emisji podtlenku azotu. Inwestycja ma przynieść polskiej spółce w ciągu pięciu lat dodatkowe 200 mln zł przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji gazu. Zarobi na tym także BASF.
– Koncern zaoferował nam realizację projektu, który został sprawdzony na jego własnych instalacjach. BASF sfinansuje także inwestycję. W zamian otrzyma 11 proc. naszych uprawnień do emisji podtlenku azotu – mówi Grzegorz Kulik z biura prasowego Zakładów Azotowych Puławy.
Zakłady te szykują się do kolejnych ekologicznych inwestycji. – Projekty dotyczą zmniejszenia emisji tlenków azotu oraz odsiarczania. Efektem tego będą oszczędności, ale za wcześnie mówić o szczegółach – mówi Lech Schimmelpfenning, członek zarządu puławskich azotów.
Oszczędności nie są jedynym celem proekologicznych rozwiązań wprowadzanych przez Ciech. – Nowe technologie, w które inwestujemy, mają podnieść jakość produktów i zwiększyć wydajność procesów. Jednocześnie poprawiają one wskaźniki takie jak materiało- czy energochłonność i stają się bardziej przyjazne środowisku – wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk, rzecznik spółki. Wartość tych projektów sięga w skali grupy kilkudziesięciu milionów złotych.
Zakłady Azotowe w Tarnowie przy jednej z najważniejszych inwestycji mających na celu ochronę środowiska będą współpracować z koncernem Mitsubishi. Dzięki temu w przyszłym roku w Tarnowie zostanie zamontowany jeden z najnowocześniejszych na świecie katalizatorów podtlenku azotu.