Choć schizofrenia dotyka co setnego człowieka, przyczyny tej choroby pozostają nadal zagadką. Naukowcy przyjmują, że znaczenie mają predyspozycje genetyczne, ale w grę wchodzą również czynniki środowiskowe, w tym zarażenie matki w ciąży niektórymi wirusami. Od wielu lat prowadzone są badania zmierzające do wskazania „genów schizofrenii”, co pozwoliłoby na wytypowanie osób szczególnie nią zagrożonych, jak również opracowanie odpowiedniej terapii.
Niestety, najnowsze badania specjalistów z USA wskazują, że takich genów „winowajców” najprawdopodobniej nie da się wskazać. Błędy w materiale genetycznym wprawdzie występują, ale jest ich mnóstwo, a w dodatku są rozsiane i w większości wyjątkowe dla każdego chorego. Bardzo trudno będzie zatem stworzyć taką metodę terapii, która wykorzysta wiedzę o genetyce schizofrenii i będzie skuteczna dla wszystkich pacjentów.
Badania nad genetycznymi przyczynami schizofrenii przeprowadziły dwa amerykańskie zespoły. Analizy finansowane przez National Institute of Mental Health wykonała grupa dr Anjene Addington i dr Judith Rapoport. Specjalistami z University of Washington i Cold Spring Harbour Laboratory kierowali Mary-Claire King oraz Jonathan Sebat. Wyniki publikuje nowe wydanie „Science”.
Zidentyfikowanie genów podatnych na mutacje daje szansę na leczenie i zapobieganie tej chorobie - dr Thomas R. Insel dyrektor NIMH
Wnioski z obu badań są praktycznie takie same. Odnalezienie zestawu genów, których mutacje przyczyniają się do rozwoju schizofrenii, może okazać się niemożliwe – twierdzą naukowcy. Chorobę tę powoduje wiele różnych mutacji w wielu różnych genach. Te błędy łączy ze sobą tylko jedno – dotyczą one genów regulujących rozwój i funkcjonowanie mózgu.Badacze porównywali materiał genetyczny pobrany od 150 pacjentów, u których zdiagnozowano schizofrenię, z DNA pobranym od 268 osób zdrowych. U 15 proc. schizofreników odkryto wiele rzadko występujących przypadków kasowania genów lub ich kopiowania. U zdrowych zidentyfikowano podobne mutacje w 5 proc. przypadków. Różnica ta była jeszcze większa u osób cierpiących na schizofrenię od najmłodszych lat – błędy genetyczne występowały u nich aż cztery razy częściej niż u zdrowych.