Recepta wydaje się banalna, ale efekty tych prostych działań mogą być fantastyczne. Według specjalistów World Cancer Research Fund (WCRF) mniej więcej jedna trzecia przypadków zachorowań na nowotwory w takich krajach jak USA, Wielka Brytania i Chiny nigdy by się nie zdarzyła, gdyby ludzie stosowali się do tych zasad. Zdrowe jedzenie, utrzymywanie odpowiedniej wagi, odstawienie alkoholu (i papierosów) oraz wysiłek fizyczny to klucz do prewencji — uważają eksperci WCRF.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo. To może być na przykład półgodzinny spacer do pracy lub jazda na rowerze.
Według danych WCRF ok. 27 proc. (czyli 620 tys.) zachorowań na raka w Chinach można zapobiec właśnie w ten sposób. W USA — 340 tys. przypadków, co stanowi ponad jedną trzecią wszystkich zarejestrowanych zachorowań na raka w tym kraju. Jeszcze lepsze rezultaty można osiągnąć w Wielkiej Brytanii, gdzie zmiana nawyków żywieniowych i nakłonienie ludzi do ćwiczeń spowodowałoby zmniejszenie liczby zachorowań o 37 proc. Tylko w przypadku raka piersi można w ten sposób uchronić przed trudną terapią 40 proc. przyszłych pacjentek.
- To irytujące, że w 2011 roku ludzie umierają na raka zupełnie niepotrzebnie, ponieważ utrzymanie zdrowej wagi, dieta, fizyczna aktywność i inne zmiany stylu życia mogą temu zapobiec — mówi Martin Wiseman, doradca naukowy WCRF.
Rak uważany jest dziś za jedną z najważniejszych przyczyn zgonów na świecie. Dane Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) mówią o 12,7 mln nowych przypadków i 7,6 mln zgonów rocznie. W 2030 roku te liczby mają wzrosnąć dwukrotnie.