Podczas eksperymentu, jaki zespół prof. Kawady przeprowadził na myszach, zwierzętom przez cztery tygodnie podawano świeży przecier pomidorowy, po tym okresie zbadano ich metabolizm. Naukowcy stwierdzili znaczny wzrost poziomu ekspresji genów regulujących metabolizm tłuszczów w wątrobie i mięśniach poprzecznie prążkowanych (szkieletowych).
Pożyteczna aktywność
W rezultacie tego stężenie lipidów we krwi zmalało. Seria doświadczeń pozwoliła ustalić, który z kwasów z grupy oxo przyczynił się w największym stopniu do tego zjawiska. Okazało się, że największe zasługi ma kwas 9-okso-oktadekadienowy, czyli 9-oxo-ODA. Działa on poprzez pobudzenie specyficznych receptorów alfa aktywowanych przez tak zwane proliferatory peroksysomów (PPAR alfa); receptory te regulują aktywność genów uczestniczących w metabolizmie tłuszczów.
Wynikiem tego procesu jest pobudzenie w hepatocytach metabolizmu związków tłuszczowych, nasilenie procesów utleniania kwasów tłuszczowych, zahamowanie gromadzenia się w nich trójglicerydów. Dla laików brzmi to skomplikowanie, ale mechanizm ten jest niezwykle istotny, ponieważ hepatocyty są podstawowymi komórkami miąższu wątroby, tworzą 80 proc. masy tego organu.
Skutek oddziaływania 9-oxo-ODA na te komórki u myszy jest bardzo widoczny – wyraźna redukcja masy ciała.