Takie wnioski płyną z badań norweskiego Instytutu Matki i Dziecka, które zostana opublikowane w "Journal of the American Medical Association".
Naukowcy przepadali 85 tys. 176 dzieci, urodzonych między 2002 i 2008 rokiem w celu określenia, czy stosowanie kwasu foliowego miało wpływ na ryzyko zachorowania na choroby ze spektrum autyzmu. Jest to szeroki zakres zaburzeń charakteryzujących się m.in. zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji, powtarzalnymi zachowaniami i ograniczonymi zainteresowaniami. Są to m.in. autyzm, zespół Aspergera, całościowe zaburzenie rozwoju nie zdiagnozowane inaczej – PDD-NOS (Pervasive Developmental Disorder not Otherwise Specified), czy szersza jednostka - całościowe zaburzenie rozwoju (PDD - Pervasive Developmental Disorder).
Pod koniec ponaddziesięcioletniego okresu obserwacji u 270 dzieci zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu: 14 dzieci zapadło na autyzm (0,13 procenta), u 56 zdiagnozowano zespół Aspergera (0,07 procenta), u 100 - całościowe zaburzenie rozwoju nie zdiagnozowane inaczej, czyli PDD-NOS.
Ustalono także, że u dzieci kobiet, które we wczesnym okresie ciąży zażywały kwas foliowy, ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem było o 40 procent mniejsze niż w przypadku kobiet, które tego suplementu nie przyjmowały. Zmniejszenia ryzyka zagrożenia nie zanotowano w przypadku zespołu Aspergera i PDD-NOS.
Podobne badania przeprowadzono pod kątem sprawdzenia, czy przyjmowanie kwasów omega-3 i oleju z wątroby dorsza obniża ryzyko wystąpienia wymienionych zaburzeń, ale nie stwierdzono takiej zależności.