Szczepionka nadzieją dla uzależnionych od kokainy

Uzależnieni od kokainy mogą wkrótce zostać wyleczeni ze swojego niezdrowego nałogu. Naukowcy stworzyli szczepionkę, która zapobiega przedostawaniu się cząsteczek narkotyku do mózgu i wywołaniu tym samym uczucia euforii. Dzięki takiej terapii możliwe będzie wyleczenie uzależnionego człowieka.

Publikacja: 15.05.2013 21:01

Szczepionka nadzieją dla uzależnionych od kokainy

Foto: Bloomberg

Ronald G. Crystal, przewodniczący grupy badaczy z Weill Cornell Medical powiedział prasie, że: "Szczepionka pożera cząsteczki kokainy z krwi niczym mały Pac-Man, przez co nie są one w stanie dotrzeć do mózgu. Wierzymy, że taka strategia jest szansą na wygraną dla uzależnionych. Kokaina nie będzie miała już dalszego wpływu na organizm osoby, której zostanie podana szczepionka."

- Nowa szczepionka powoduje, że system immunologiczny człowieka będzie postrzegał kokainę jako intruza i zacznie go zwalczać - dodał Dr Crystal.

Naukowcy z Cornell z powodzeniem podali szczepionkę naczelnym i są coraz bliżej do testów klinicznych na ludziach. Dr Crystal wierzy, że badania rozpoczną się w ciągu roku.

Badacze mają nadzieję, że szczepionka będzie działać na ludzi, ale nie są w stanie jeszcze określić jak długo trzeba będzie ją przyjmować, żeby zaobserwować efekty. U naczelnych działanie szczepionki utrzymywało się przez 7 tygodni, u myszy natomiast 13.

- Uzależnienie od kokainy jest niebezpiecznym problemem społecznym. Powoduje zmiany w zachowaniu człowieka. Bardzo trudno jest zahamować to zjawisko. Jeśli nam się uda, będzie to miało niesamowicie pozytywny wpływ na całe społeczeństwo - powiedział Dr. Crystal dla LiveScience w zeszłym roku.

Ostatnie badania wykazały, że ilość osób zażywających kokainę w Stanach Zjednoczonych wynosi prawie dwa miliony, z czego aż 1.4 mln spośród nich nadużywa bądź jest uzależniona. Szacuje się, że jedna na pięć osób zażywająca kokainę w przyszłości stanie się od niej uzależniona.

Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań