Neandertalczyk w tomografie

Najstarszy ślad zmian spowodowanych przez guza odkryty został w kości sprzed 120 tys. lat.

Publikacja: 06.06.2013 19:26

Neandertalczyk

Neandertalczyk

Foto: Domena publiczna

Fragment żebra znaleziony ponad 100 lat temu w Chorwacji nosi ślady zmian spowodowanych przez dysplazję włóknistą. Tę rzadką nowotworopodobną chorobę naukowcy stwierdzili dopiero teraz. Struktura kości została zastąpiona miękką włóknistą masą.

- Zmiany spowodowane przez dysplazję włóknistą mogą być nieszkodliwe, niedające się nawet rozpoznać, ale także niezwykle bolesne – powiedział prof. David Frayer, antropolog z Uniwersytetu Kansas, współautor pracy, która ukazała się na temat odkrycia w magazynie „PLoS ONE”. – Rozmiar tego odkształcenia świadczy o tym, że zapewne był przyczyną bólu.

Fragment żebra ma zaledwie 30 mm, pochodzi z jaskini Krapina, gdzie został znaleziony między 1899 a 1905 rokiem.

Z tego stanowiska pochodzi ponad 900 kości neandertalczyka liczących sobie od 120 do 130 tys. lat. Niektóre mają ślady nacięć, co może wskazywać na kanibalizm albo jakiś rytuał pogrzebowy. Neandertalczyk najbliżej spokrewniony z Homo sapiens wymarł ok. 30 tys. lat temu.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii prześwietlali kości znalezione w jaskini Krapina. W 1999 r. opublikowali wyniki tych badań.
– Większość zdjęć rentgenowskich była bardzo wysokiej jakości – powiedziała prof. Janet Monge z Uniwersytetu Pensylwanii. – Ale był jeden wyjątek: mały fragment żebra wyglądał na obrazie rentgenowskim, jakby był „wypalony”.

Naukowcy przebadali tę kość na nowo. Zeskanowali próbkę za pomocą najnowocześniejszego tomografu komputerowego. Wykorzystali wyższą rozdzielczość, niż stosują lekarze do wykrywania urazów kości u żyjących pacjentów. Nowe obrazy ujawniły gąbczastą strukturę.
– Jest taka sama, jaką obserwujemy dzisiaj u pacjentów – powiedziała prof. Monge portalowi Live Science. – To dokładnie ten sam rodzaj procesu chorobowego.

Dotychczas najstarsze dowody choroby nowotworowej znalezione zostały w mumiach egipskich sprzed ok. 4 tys. lat.

Antropolodzy zastanawiają się, w jakim stopniu neandertalczycy byli podobni do ludzi współczesnych. Oba gatunki żyły obok siebie przez kilkadziesiąt tysięcy lat. Analiza żebra z jaskini Krapina dowodzi, że w jednej dziedzinie – zdrowia – ludzie współcześni i neandertalczycy mieli wiele wspólnego.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego