Naukowcy z Uniwersytetu Państwowego w Tomsku podczas badań nad Jamałem, półwyspem w azjatyckiej części Rosji, odkryli bagniste jeziora, które zazwyczaj rozwijają się w strefach ciepłego klimatu. Eksperci powiązali to zjawisko z globalnym ociepleniem - poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS.
- Naukowcy z Uniwersytetu Państwowego w Tomsku, pracujący w rosyjskiej strefie arktycznej, zauważyli, że wiele jezior jest tam bagnistych - powiedział ekspert w rozmowie z TASS. - To zjawisko jest typowe dla terytoriów o raczej ciepłym klimacie, jak na przykład Białoruś, czy tajga rosyjska - dodał. - Powodem zmian mogą być procesy globalnego ocieplenia - podkreślił.
Badania przeprowadzono przy wsparciu rosyjskiego rządu w celu przeanalizowania tzw. Khasyreys - dawnych jezior, które mogą pojawić się w zielonych „oazach” Arktyki.
- Podczas wyprawy do okręgu Purovskoy znaleźliśmy kilka przedmiotów, które, jak wynika z analiz zdjęć satelitarnych, początkowo wydawały się khasyreami, ale potem zobaczyliśmy, że są to jeziora pokryte zielonymi „kocami” torfu z rosnącymi mchami - powiedział szef projektu, Siergiej Loiko. - Nie natknęliśmy się na takie zjawiska w strefie arktycznej - zaznaczył.
Eksperci uniwersyteccy wciąż będą badać to zjawisko, aby przewidzieć, w jaki sposób może wpłynąć na klimat planety.