W przyszłości chorobę Alzhei- mera będzie można wykrywać podczas badania wzroku – twierdzą specjaliści z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown. To pozwoli na szybsze stawianie diagnozy i zahamowanie degeneracji układu nerwowego.
Naukowcy badający zwierzęta zauważyli, że utracie komórek mózgu towarzyszy zniszczenie siatkówki oka.
– Siatkówka to swego rodzaju poszerzenie mózgu, więc ma to sens, że patologiczne procesy przebiegające w móz- gu znajdują odbicie również w oku – mówi dr Scott Turner kierujący uniwersyteckim programem badań nad zaburzeniami pamięci. – Uważamy, że uszkodzenie siatkówki, podobnie jak degeneracja mózgu, pojawia się wcześniej, zanim pacjent doświadczy objawów demencji.
Jego zespół zauważył, że szczególnie podatne na uszkodzenia są komórki dwóch warstw – tzw. jądrzastej zewnętrznej oraz komórek zwojowych. Stały się one cieńsze nawet o połowę.
Te same warstwy siatkówki są uszkadzane w przebiegu jaskry, choroby oczu polegającej na nieodwracalnym zniszczeniu nerwu wzrokowego i komórek zwojowych. Zdaniem naukowców jaskra jest w takim samym stopniu chorobą neurodegeneracyjną jak alzhei- mer. I można w obu przypadkach stosować te same leki.