– Komunikaty o nadchodzącej katastrofie mogą uratować życie ludzi. Wystarczy jedna–dwie minuty przed trzęsieniem ziemi, kilkadziesiąt minut przed tsunami, może godzina przed powodzią i kilka dni przed paraliżującą życie śnieżycą – mówi Yehuda Bock ze Scripps Institution of Oceanography, w którym system powstaje.
System automatycznie informowałby służby ratownicze, które zyskałyby czas na przygotowanie się do interwencji. Można w ten sposób również ocenić, czy wstrząsy są na tyle silne, że zachodzi niebezpieczeństwo powstania niszczącego tsunami.
Pomysł zakłada wykorzystanie wielu odbiorników systemu satelitarnego określania pozycji GPS połączonych z prostymi czujnikami ciśnienia i temperatury oraz akcelerometrami wykrywającymi ruch.
– Łącząc uzyskane dzięki tym sensorom dane z informacjami z GPS możemy precyzyjnie mierzyć wszelkie odkształcenia gruntu podczas trzęsienia ziemi lub innych katastrofalnych zdarzeń – zapewnia Bock.
Co zaskakujące, odbiorniki GPS mogą być również używane do... prognozowania pogody. Specjaliści wykorzystują fakt, że szybkość, z jaką sygnały z satelity docierają do umieszczonych na Ziemi odbiorników, zależy m.in. od zawartości pary wodnej w powietrzu.