Organizacja charytatywna Cancer Research UK ocenia, że czerniak - najgroźniejszy rodzaj raka skóry - występuje o 35 proc. częściej wśród kobiet i o 55 proc. częściej wśród mężczyzn jeśli porównamy ze sobą lata 2004-2006 i 2014-2016.

Czerniaki najczęściej są diagnozowane u osób powyżej 65 roku życia, ale liczba przypadków wystąpienia tego nowotworu u osób w wieku 25-49 lat w porównaniu do lat 90-tych wzrosła aż o 70 proc.

Zdaniem przedstawicieli organizacji pojawienie się zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych, a także zwiększenie liczby tanich linii lotniczych, które pozwalają Brytyjczykom wyjeżdżać do krajów o cieplejszym niż Wielka Brytania klimacie nawet kilka razy rocznie są częściowo odpowiedzialne za wzrost liczby zachorowań na nowotwór skóry.

Jednocześnie przedstawiciele organizacji podkreślają, że w brytyjskim społeczeństwie rośnie świadomość zagrożeń związanych z nadmierną ekspozycją ciała na promienie słoneczne - w związku z czym coraz więcej osób zgłasza się do lekarza, jeśli zauważy u siebie objawy wskazujące na możliwość wystąpienia nowotworu.

Zdaniem lekarzy niemal 9 na 10 przypadków czerniaka można byłoby uniknąć, gdyby ludzie stosowali powszechnie kremy przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami.

Jeśli ktoś doznaje poparzeń słonecznych zaledwie raz na dwa lata potraja ryzyko wystąpienia u niego czerniaka. Przy czym Karis Betts z Cancer Research UK zwraca uwagę, że na promienie słoneczne trzeba uważać także w Wielkiej Brytanii.

- Chcemy zachęcać ludzi, aby chronili swoją skórę szukając cienia, zakrywając się i regularnie stosując kremy z filtrem, co najmniej 15 - podkreśla Betts.