Wiadomość o pionierskiej operacji obiegła media światowe i polskie. Zespół lekarzy z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadził operację, po której sparaliżowany 40-letni mężczyzna porusza się już za pomocą balkonika.

U Dariusza Fidyki w 2010 roku wystąpił paraliż mięśni poniżej klatki piersiowej. Pacjentowi z przerwanym rdzeniem kręgowym po raz pierwszy na świecie przeszczepiono do kręgosłupa glejowe komórki węchowe.

W środę wrocławscy lekarze zorganizowali konferencję prasową, podczas której przedstawili szczegóły operacji i przygotowania do niej.

– Żeby mówić o pełnym opanowaniu nowej metody, musimy powtórzyć przynajmniej u dwóch pacjentów z przeciętym rdzeniem kręgowym taką samą metodę terapeutyczną w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat – oznajmił podczas konferencji współtwórca sukcesu prof. Paweł Tabakow. – Zdajemy sobie sprawę, że u kolejnego pacjenta możemy nie uzyskać podobnego efektu. Naukowiec poinformował, że nabór kandydatów będzie prowadzony na całym świecie za pośrednictwem strony internetowej Zakładu Neurorehabilitacji Akson we Wrocławiu oraz Nicholls Spinal Injury Foundation (NSIF), która wspierała finansowo prace Polaków.

Z kolei prof. Włodzimierz Jarmundowicz, kierownik Kliniki Neurochirurgii USK, wyjaśnił, że do kolejnych etapów będą kwalifikowani pacjenci z urazem rdzenia kręgowego zadanym ostrym narzędziem.