Nowa metoda przeszczepu serca Michelle Gribilas

To przełom - lekarze w Australii przeprowadzili pierwszą transplantację serca wykorzystując martwy organ przywrócony do życia w specjalnej maszynie - pisze Krzysztof Urbański.

Publikacja: 28.10.2014 08:09

„Pudełko na serce”, maszyna, która potrafi je ożywić

„Pudełko na serce”, maszyna, która potrafi je ożywić

Foto: Victor Chang Institute

Dotychczas chirurdzy przeszczepiali serce, pobierając je od dawcy, u którego lekarze stwierdzili śmierć mózgową, ale serce wciąż biło. Serce obłożone lodem transportowane było do szpitala, gdzie lekarze przeszczepiali je pacjentowi.

Zespół lekarzy ze szpitala St Vincent w Sydney przeszczepił organ, który przestał bić przed pobraniem od nieżyjącego dawcy. Lekarze umieścili je w specjalnym urządzeniu zwanym Organ Care System. Wewnątrz urządzenia serce było rozgrzewane, odżywiane, przywracane było jego bicie.

– Na podstawie wyników pracy serca w maszynie możemy określić, czy to serce będzie działać, jeśli je przeszczepimy – powiedział Peter MacDonald, dyrektor oddziału przeszczepu serca i płuc w szpitalu St Vincent.

Pacjentką, która przeszła operację przeszczepu nową metodą, była Michelle Gribilas, lat 57, cierpiąca na wrodzoną niewydolność serca. Zabieg odbył się ponad dwa miesiące temu.

– Teraz jestem zupełnie innym człowiekiem – powiedziała podczas konferencji prasowej. – Czuję się jak czterdziestolatka i jestem bardzo szczęśliwa.

Od czasu pionierskiego przeszczepu u Michelle Gribilas lekarze z Sydney przeprowadzili dwie kolejne operacje tego typu.

– To przełom, który pozwoli pokonać największy problem przeszczepów serca – niedobór dawców – powiedział prof. Peter MacDonald. – Prowadziliśmy badania, aby określić, jak długo może wytrzymać serce, od momentu kiedy przestało bić. Opracowaliśmy technikę reanimacji serca w Organ Care System. – Okazuje się, że serce dawcy może być przechowywane w tej maszynie przez około cztery godziny przed przeszczepem.

Podobne sposoby ocieplenia i odżywiania narządów przed przeszczepem zostały  już wykorzystane do poprawy skuteczności przeszczepów płuc i wątroby.

Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia