- Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł i to jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc.  o 738,69 zł  - przekazał minister.

Dodał, że w ślad za wynagrodzeniem idzie również uproszczenie awansu zawodowego. Chodzi o skrócenie dojścia do stopnia nauczyciela mianowanego o dwa lata.

Jak informowaliśmy w lipcu, Związek Nauczycielstwa Polskiego rozważa ogłoszenie sporu zbiorowego po wakacjach z powodu pominięcia przy podwyżkach doświadczonych pedagogów.

– Proponowałem od 30 do 36 proc. podwyżki dla nauczycieli, ale przy zmianie statusu zawodowego nauczyciela i przy zmianie Karty Nauczyciela, bo Karta Nauczyciela zawiera szereg rozwiązań, które kompletnie nie pasują do dzisiejszej rzeczywistości i są krzywdzące dla samych nauczycieli. Dla przykładu, jeżeli nauczyciel, który ma 5-6 osób w klasie, a pracuje pod miastem, dostaje dodatek do tego, że ma 5-6 osób w klasie, a ktoś kto ma 35 uczniów w klasie tego dodatku nie dostaje, no to są rzeczy, które kompletnie nie pasują do dzisiejszej rzeczywistości. Ja chciałbym, żeby nauczyciel miał więcej czasu dla ucznia, mniej czasu dla biurokracji i więcej pieniędzy, niestety te propozycje zostały odrzucone również przez ZNP – powiedział Przemysław Czarnek w Polskim Radiu. – Od 1 września wprowadzamy 20 proc. podwyżkę łącznie dla nauczycieli wchodzących do zawodu, dla nauczycieli stażystów, spłaszczamy, można powiedzieć, i ułatwiamy awans zawodowy zwłaszcza na tym poziomie tutaj najniższym czyli stażysty i nauczyciela kontraktowego, 4,4 proc. podwyżki – czyli tyle samo, co wszyscy, którzy pracują w budżetówce – otrzymali nauczyciele od 1 maja i pracujemy nad podwyżkami od 1 stycznia, które są konieczne z uwagi na inflację – mówił szef MEiN.

Czytaj więcej

Bez porozumienia na linii MEiN-ZNP. Jesienią możliwe protesty

Podczas briefingu prasowego minister Czarnek powiedział, że nastąpi też wzrost średniego wynagrodzenia nauczyciela kontraktowego o 8 proc., czyli o 332,41 zł.

- Średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego będzie wynosiło 5 318,58 zł, a nauczyciela dyplomowanego średnie wynagrodzenie od 1 września 2022 r. to 6 795,97 zł - mówił szef resortu edukacji.

Jak poinformował, w latach 2017-2022 średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wzrosło o 1 715 zł, kontraktowego - o 1 415 zł, mianowanego -o 1 405 zł i dyplomowanego - o 1 796 zł.

Minister odniósł się także do informacji o dynamicznie rosnącej przed 1 września liczbie wakatów nauczycielskich. 

- W Polsce jest 700 tys. nauczycieli. Gdyby było prawdą to, co powiedział Donald Tusk, że będzie 1/3 wakatów, to powinno być ok. 230 tys. wakatów 1 września. Jeżeli mówi to Donald Tusk, przywódca całej opozycji, strasząc ludzi na spotkaniach wyborczych, a później pokazujecie to w swoich mediach, to celowo wprowadzacie państwo ogromne zamieszanie - mówił Przemysław Czarnek.

Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że brakuje ponad 20 tysięcy nauczycieli - tyle ofert pracy było pod koniec lipca na stronach 16 kuratoriów oświaty. Zdaniem związkowców liczba wakatów wzrosła rok do roku o 50 proc. Najbardziej poszukiwani są nauczyciele wychowania przedszkolnego i języka angielskiego oraz psycholodzy.