Osoba, która występowała o świadczenie, ale z racji przekroczenia dochodu w ubiegłych latach go nie dostała, może teraz ponownie o nie wnioskować. Wolno to zrobić także tym, którzy o pomoc dotychczas nie występowali. Warto się pospieszyć, bo zasadniczo świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym zainteresowany złożył wniosek.
Należy go złożyć w swojej gminie (ośrodku pomocy społecznej, wydziale urzędu gminy lub miasta albo innej jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych). Ciągle obowiązują stare druki (z załącznika nr 7 do rozporządzenia z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne). Ponieważ nie ma już kryterium dochodowego, wnioskujący nie wypełnia części zawierającej informacje niezbędne jedynie do ustalenia dochodów rodziny. Gmina nie będzie też żądać dokumentów potwierdzających ich wysokość. Ale może poprosić o inne dowody, które potwierdzą prawo do świadczenia. Jednym z nich jest orzeczenie o niepełnosprawności.
Jeśli organ przyznający świadczenie będzie mieć wątpliwości, czy pomoc się należy, to może przeprowadzić wywiad u ubiegających się o wsparcie. Wolno mu też skorzystać z informacji ośrodka pomocy społecznej, jeżeli wynikają z rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem wniosku o informację.
Po przyznaniu świadczenia opiekun dostaje z gminy co miesiąc 520 zł. To nie tylko dodatkowe pieniądze. [b]Jeśli ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, to jest również z tego tytułu ubezpieczony emerytalnie, rentowo i zdrowotnie.[/b]