Bezrobotni mają kilka możliwości uzyskania pomocy na rozkręcenie własnego biznesu.
Przede wszystkim mogą wystąpić do swojego starosty o przyznanie bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Pracy. Wniosek o dotację powinien zawierać informację o kwocie, jakiej oczekuje przyszły biznesmen (do 18 488,88 zł), oraz o tym, na co zamierza wydać te pieniądze.
Musi się tam także znaleźć symulacja biznesplanu zawierającego wstępne kalkulacje spodziewanych kosztów i zysków wynikających z uruchomienia firmy. Jest kilka warunków przyznania dotacji. Nie może jej otrzymać osoba, która w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku prowadziła działalność gospodarczą lub odmówiła przyjęcia oferty zatrudnienia przedstawionej przez urząd pracy.
[srodtytul]Dla niepełnosprawnych[/srodtytul]
Na znacznie większą pomoc mogą liczyć osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które zarejestrują się jako bezrobotni i wystąpią do starosty o wsparcie w rozkręceniu własnego biznesu. Pomoc ta jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wniosek o dofinansowanie powinien być przygotowany podobnie jak o pomoc udzielaną z Funduszu Pracy, tylko suma, o jaką może wystąpić niepełnosprawny, jest znacznie wyższa: wynosi obecnie aż 46 222,20 zł.