Na pomoc w postaci szkoleń zawodowych, ofert pracy od przedsiębiorców, dofinansowania założenia nowej firmy, a także na ubezpieczenie zdrowotne zapewniające dostęp do opieki medycznej mogą liczyć osoby, które zarejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotne. Prawo do tego mają wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia w przypadku kobiet i 65. rokiem w przypadku mężczyzn. Pod warunkiem jednak, że nie pracują ani nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.
Wykluczone są także osoby, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury lub innych świadczeń, np. renty inwalidzkiej, socjalnej czy rodzinnej, w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1276 zł, od przyszłego roku 1317 zł). Podobnie jest z osobami, które pobierają świadczenie rehabilitacyjne, zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenia i zasiłki przedemerytalne.
Osoby, które w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed wpisaniem się na listę bezrobotnych przepracowały 365 dni na etacie, umowie-zleceniu z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, prowadziły działalność gospodarczą, pracowały w państwach UE, mogą liczyć także na zasiłek dla bezrobotnych, który będzie wypłacany przez urząd pracy co najmniej sześć miesięcy.
Na wypłatę tego świadczenia przez 12 miesięcy mogą liczyć osoby powyżej 50 lat z 20-letnim stażem pracy, osoby zamieszkałe w powiatach, w których stopa bezrobocia przekroczyła 150 proc. średniej krajowej, lub osoby mające na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko do 15 lat, których małżonek również jest bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego. Uwaga! [b]Zasiłek nie przysługuje osobom, które w ciągu sześciu miesięcy przed zarejestrowaniem w urzędzie same zwolniły się z pracy za wypowiedzeniem lub za porozumieniem,[/b] a także gdy zostały zwolnione dyscyplinarnie.
[wyimek]Bezrobotni muszą uważać, żeby nie stracić uprawnień, szczególnie opieki zdrowotnej[/wyimek]