Z dobrym znajomym można się wymieniać

Płytę z muzyką czy filmem można przegrać i dać w prezencie przyjacielowi. Nie wolno jej natomiast umieścić w Internecie

Aktualizacja: 16.11.2009 06:50 Publikacja: 16.11.2009 05:30

Z dobrym znajomym można się wymieniać

Foto: www.sxc.hu

Skąd się biorą MP3? Chociaż są legalnie sprzedawane przez specjalne serwisy internetowe, to jednak większość takich plików tworzy się z płyt audio. Jest to jak najbardziej legalne.

[b]Konsument, który kupił oryginalną płytę z muzyką, może przegrać ją na kasetę po to, by słuchać w samochodzie lub też przerobić na plik MP3, aby korzystać z niego w przenośnym odtwarzaczu.[/b] Pozwala na to art. 23 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8D8DA449FB08F2F6A1B8AE78465057CD?id=181883]prawa autorskiego[/link] mówiący o dozwolonym użytku osobistym.

[wyimek]Trudno uznać użytkownika programu wymiany plików za znajomego[/wyimek]

Co więcej, przepis ten umożliwia również dzielenie się muzyką w sposób całkowicie legalny. Oryginalną bądź przekopiowaną z oryginalnej płytę wolno więc przekazać przyjacielowi czy też członkowi rodziny. Zgodnie z art. 23 ust. 2 prawa autorskiego „zakres użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego”.

Oczywiście przepisu tego nie można nadinterpretować, tak jak chcieliby niektórzy. Trudno wywodzić z niego np., że udostępniając przez program do wymiany plików piosenkę, pozwalam ją przesłuchać swoim znajomym, bo inni użytkownicy tego programu pozostają ze mną w stosunku towarzyskim. Osoba, która rozpowszechnia bezprawnie utwory w sieci, łamie prawo i podlega odpowiedzialności zarówno karnej, jak i cywilnej.

Osobną kwestią jest zdejmowanie zabezpieczeń, które chronią płyty CD czy DVD przed kopiowaniem. Wiele programów umożliwiających zgrywanie utworów np. do formatu MP3 robi to w sposób niemal niezauważalny dla przeciętnego użytkownika. Tymczasem zgodnie z art. 118[sup]1 [/sup]już samo posiadanie urządzeń lub ich komponentów przeznaczonych „do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów” jest zagrożone karą do roku więzienia.

Można się spotkać z poglądami, że program komputerowy służący do obchodzenia blokad nie jest objęty tym przepisem, gdyż trudno go uznać za urządzenie czy nawet komponent. Jednak wielu prawników uważa, że używanie takich aplikacji do usuwania zabezpieczeń jest niezgodne z prawem.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku