„Wszystko, co mogę powiedzieć o śmierci Mecky'ego, to to, że odszedł z powodu koronawirusa i jego następstw” – powiedział węgierskiej gazecie “Blikk” András Trunkos, menedżer Omegi.

Gitarzysta zespołu, György Molnár dodał: „Mecky był bardzo uparty, nie wierzył w wirusa, więc nie szczepił się”. Prosił by nie podawać informacji o pobycie w szpitalu.

Wokalista urodził się w 1943 r., nosił pseudonym Mecky i nie doczekał planowanych na 2022 r. sześcdziesiątych urodzin swojego macierzystego zespołu Omega.

Jego rodzice byli ekonomistami. Początkowo chciał zostać sportowcem i osiągał dobre wyniki w biegu przez płotki, jednak z powodu kontuzji zmuszony był zrezygnować z kariery sportowej.

Pierwszy swój zespół stworzył jako uczeń József Attila Gimnázium wraz z kolegami z klasy.

W 1962 znalazł się w szeregach grupy Próféta, która przekształciła się w Omegę. To najpopularniejszy węgierski zespół rockowy wszech czasów. Sprzedał ponad 50 milionów płyt na całym świecie.

Największe triumfy grupa święciła w latach 70., wydała wtedy kilka albumów anglo- i niemieckojęzycznych tylko na rynki zachodnie.

W 1968 roku, po wspólnym koncercie w Budapeszcie z Traffic i Spencer Davis Group, Omega została zaproszona na występy do Anglii. Po londyńskim koncercie ponoć sam Eric Clapton i George Harrison przyszli pogratulować węgierskim muzykom.

„Gyöngyhajú lány” (“Dziewczyna o perłowych włosach”) był największym hitem zespołu. Została wydana na płycie “10 000 lépés” w 1970 r. Piosenkę śpiewał m.in. Kult, Janusz Radek i Zakopower. Angielską wersję piosenki nagrała grupa Scorpions, a niemiecką - Frank Schoebel.

Samplował utwór raper Kanye West. Autor Gábor Presser domagał się wtedy 2,5 mln dolarów utraconych tantiem.