Stacje czekają na wzrost

Według ekspertów w pierwszym kwartale wpływy telewizji mogły spaść

Publikacja: 02.04.2010 05:04

Wpływy reklamowe największych stacji mocno wzrosły, ale tylko cennikowo. Po odliczeniu rabatów były

Wpływy reklamowe największych stacji mocno wzrosły, ale tylko cennikowo. Po odliczeniu rabatów były o wiele niższe, a zdaniem ekspertów cały rynek reklamy TV w I kw. r./r. się skurczył.

Foto: Rzeczpospolita

Łączne udziały TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls w ogólnopolskiej widowni w pierwszym kwartale 2010 r. były niższe niż rok wcześniej w tym samym czasie. Obecnie wynoszą 72,3 proc., podczas gdy przed rokiem było to 75,6 proc..

To tendencja widoczna nie tylko na polskim rynku od wielu miesięcy – ogólnotematyczne stacje ustępują pola coraz liczniejszym i bardziej zróżnicowanym kanałom tematycznym. – Małe kanały wciąż rosną dużo szybciej niż duże, ogólnotematyczne. Zwiększa się zarówno ich udział w widowni, jak i wpływy reklamowe. Prognozujemy, że w tym roku udział w rynku reklamowym straci przede wszystkim TVP, natomiast TVN i Polsatowi uda się go utrzymać – mówi Leszek Iwaszko, analityk KBC Securities.

Po trzech miesiącach tego roku średni udział TVP 1 w ogólnopolskiej widowni wynosił według AGB Nielsen Media Research 20,83 proc. (rok wcześniej było to 22,31 proc.), TVP 2 – 15,01 proc. (rok wcześniej 16,07 proc.), Polsatu – 13,82 proc. (14,55 proc.), a TVN – 15,03 (rok wcześniej 15,87 proc.). Wzrosły udziały w widowni TV 4, TVP Info i TV Puls.

Paradoksalnie, łączne cennikowe wpływy reklamowe siedmiu wymienionych kanałów zwiększyły się jednak rok do roku o 28 proc., do 2,2 mld zł. Przyczyniły się do tego podwyżki cen reklam. Jak podawał Presserwis, w marcu koszt dotarcia z reklamą do tej samej grupy widzów co rok wcześniej w TVN wzrósł średnio o 15 proc., w Polsacie – o 17 proc., a w TVP cenniki zdrożały średnio o 5,4 proc.

Pokazywane przez AGB wpływy cennikowe mówią jednak niewiele, bo w rzeczywistości stacje udzielają swoim klientom wysokich rabatów, a część czasu reklamowego sprzedają taniej jako tzw. pakiety GRP (firmy kupują czas reklamowy z gwarancją dotarcia do określonej widowni, nie precyzują terminu ich emisji).

Zdaniem Piotra Bieńko, dyrektora zarządzającego domu mediowego Mediasense, można założyć, że także realne wpływy tych siedmiu stacji wzrosły. – W porównaniu z I kw. ubiegłego roku w tym widać było, że sprzedało się więcej czasu reklamowego. Dlatego myślę, że także netto można mówić o wzroście. Mógł on być nawet dwucyfrowy, ale na pewno nie wynosił aż 30 proc. – mówi Bieńko.

Większość ekspertów, z którymi rozmawiała „Rz”, uważa jednak, że cały rynek reklamy telewizyjnej w I kw. się skurczył. – Nie ma mowy o wzroście w pierwszym kwartale, bo duża część czasu reklamowego wciąż sprzedawana jest jako pakiety GRP, a ceny reklam kupowanych w pakietach mają się nijak do cen cennikowych. Myślę, że w I kw. można mówić o niedużym spadku w porównaniu z sytuacją rok wcześniej – mówi Jacek Dzięcielak, prezes domu mediowego MPG.

Na 5-proc. spadek wartości rynku reklamy telewizyjnej szacuje w I kw. Sobiesław Pająk, analityk DM IDM SA. – Dopiero w drugim kwartale tego roku oczekiwałbym lekkich zwyżek rok do roku – mówi. Tak samo spadek rynku telewizyjnego w I kw. szacuje Leszek Iwaszko. – W drugim kwartale będzie już rok do roku widać wzrost ze względu na niższą bazę ubiegłoroczną. Na rynku telewizyjnym już wówczas widać było panikę reklamodawców i wpływy telewizji mocno spadły – mówi Iwaszko.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=m.lemanska@rp.pl]m.lemanska@rp.pl[/mail][/i]

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju