Reklama

VMware Forum: chmura wchodzi do polskich przedsiębiorstw

O tym, jak bezpiecznie wprowadzać usługi chmurowe w firmach, rozmawiali uczestnicy VMware Forum 2013.

– Usługi chmurowe (udostępniane poza konkretną serwerownią) stają się dla firm koniecznością, bo pomagają im m.in. oszczędzić na zakupie serwerów czy szybko przystosować się do zmieniających się warunków na rynku – twierdzi Piotr Fąderski, dyrektor polskiego oddziału firmy VMware, dostawcy infrastruktury  dla chmury.

Usługom tego typu i wykorzystaniu ich do obsługi rosnącego rynku urządzeń mobilnych poświęcone było VMware Forum, które odbyło się we wtorek w Warszawie.

– Polska nie odbiega od reszty Europy, jeśli chodzi o tempo wdrażania usług chmurowych – powiedziała „Rz" Aleksandra Verhoeve, dyrektor regionalna VMware w naszym regionie. Dodała, że dominuje u nas chmura prywatna tworzona wewnątrz przedsiębiorstw, ale widać też coraz większy napływ usług z chmury od dostawców zewnętrznych. Pomagają one firmom uporać się ze zbyt wielką ilością danych, których przetworzenie konieczne jest np. w okresie budżetowania.

72 proc. szefów IT uważa, że zakup usług chmurowych poza ich wiedzą jest korzystny dla firmy

Zapotrzebowania na takie usługi dowodzi raport opracowany przez VMware. Wynika z niego, że pojawiają się one w firmach w ramach oddolnej inicjatywy.

Reklama
Reklama

– Nasze badania, przeprowadzone w kilku krajach europejskich, pokazują, że  coraz więcej usług chmurowych w firmach kupowanych jest bez wiedzy szefów działów IT. Wydatki na to sięgają 15 proc. budżetu tych działów – twierdzi Piotr Fąderski. Co ciekawe, aż 70 proc. szefów IT uważa, że ma to pozytywny wpływ na ich organizacje.

– Jeśli zakupy te nie dotyczą głównego biznesu firmy, którym w naszym przypadku jest zarządzanie treścią, to w niczym nam to nie przeszkadza, a wręcz uważam to za korzystne – stwierdził Wojciech Ehrenfeld, szef działu IT w Grupie Onet.

Media
Nie żyje właściciel OnlyFans. Leonid Radvinsky zmarł w wieku 43 lat
Materiał Promocyjny
Jedna rata i większa kontrola nad budżetem domowym?
Materiał Promocyjny
Centra danych to kwestia całego ekosystemu
Media
Prezes Pinteresta chce zakazu mediów społecznościowych dla młodzieży poniżej 16 lat
Media
Filmowcy kuszą rząd. Jest konkretna rekomendacja
Media
Niemiecka grupa Axel Springer kupuje brytyjski „The Telegraph” za 766 mln dolarów
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama