Beyond.pl, jedna z największych w Polsce firm świadczących usługi kolokacji danych, straciło ważnego klienta. Allegro, które współpracowało z Beyond.pl od siedmiu lat, porozumiało się z Taleksem. Na jej podstawie największa spółka e-commerce w Polsce będzie korzystała z usług kolokacji w data center należącym do giełdowej firmy. Kontrakt obejmuje też świadczenie usług outsourcing IT. Obowiązuje do końca 2018 r. Strony szacują, że jego wartość wyniesie 12,4 mln zł netto. Rzeczywista wartość umowy zależała będzie jednak od faktycznej liczby urządzeń Allegro kolokowanych w data center Taleksu oraz od ilości i zakresu świadczonych usług towarzyszących.

– Allegro przez lata było bardzo ważnym i jednym z pierwszych dużych klientów. Mam świadomość, że zaufanie właścicieli serwisu Allegro, który jest liderem polskiego rynku e-commerce, bardzo przyczyniło się również do naszego sukcesu – komentuje Michał Grzybkowski, prezes Beyond.pl. - W przypadku współpracy z Allegro nasze strategie i oczekiwania się rozminęły. Wypowiedzieliśmy umowę z czysto biznesowych powodów – twierdzi.

Deklaruje, że Beyond.pl posiada obecnie ponad 2,5 tys. klientów, a w jej portfelu usług coraz większą rolę odgrywa chmura obliczeniowa (e24cloud.com), która generuje ponad 60 proc. przychodów. Firma rozbudowuje posiadane zasoby technologiczne. - Pod koniec przyszłego roku oddamy do użytku nasze kolejne centrum danych, które pod względem technicznym będzie porównywalne jedynie z najlepszymi obiektami na świecie należącymi do Google, Facebooka czy jednego z bardziej innowacyjnych centrum danych na świecie – SwitchNap z Las Vegas – zapowiada Grzybkowski. Twierdzi, że pierwszy etap inwestycji kosztował będzie 100 mln zł. Nowy obiekt będzie miał 6 tys. m2 powierzchni. „Po zrealizowaniu inwestycji nowe centrum danych będzie pod względem powierzchni stanowiło ok. 10 proc. całej polskiej oferty rynkowej" – twierdzi Beyond.pl. Firma będzie zatem, drugim po giełdowym ATM, największym dostawcą usług kolokacyjnych w Polsce.