Polska Press z nowym zarządem. Kto został prezesem spółki Orlenu?

Rada nadzorcza należącej do Orlenu grupy medialnej Polska Press wybrała nowego prezesa. Wydawnictwem pokieruje Zenon Nowak, dawny prezes Prasy Śląskiej. Do zarządu dołączy także Elżbieta Żuraw.

Publikacja: 10.03.2024 14:04

Zenon Nowak, były prezes Prasy Śląskiej, stanie na czele Polska Press

Zenon Nowak, były prezes Prasy Śląskiej, stanie na czele Polska Press

Foto: PAP, Hanna Bardo

Gigant paliwowy Orlen, właściciel wydawnictwa Polska Press, ogłosił 23 lutego konkurs na prezesa i członka zarządu medialnej grupy. Kandydaci początkowo mieli bardzo niewiele czasu, bo termin składania dokumentów został wyznaczony na 28 lutego. Po fali krytyki, jaka wylała się na Orlen za taki sposób wyboru nowego szefa, koncern wydłużył czas na przesyłanie zgłoszeń do 5 marca.

Ostatecznie do konkursu zgłosiło się aż 80 chętnych. Wśród nich, jak pisaliśmy, był Marek Dworak, wcześniej wiceprezes nadawcy radia RMF, a potem wieloletni prezes Grupy Broker FM.

Czytaj więcej

Orlen zmienia decyzję. Więcej czasu dla chętnych na prezesa Polska Press

Polska Press ma nowego prezesa. Kim jest Zenon Nowak?

Wiadomo już, kto pokieruje Polska Press. Rada nadzorcza wydawnictwa poinformowała, że powołała na stanowisko prezesa zarządu Zenona Nowaka, dawnego szefa Prasy Śląskiej. Do zarządu dołączyć ma także Elżbieta Żuraw. Obydwoje byli przez wiele lat związani z Polska Press.

Jak podano w komunikacie, Zenon Nowak obejmie fotel prezesa 18 marca, z kolei Elżbieta Żuraw wejdzie do zarządu spółki 11 marca.

Zenon Nowak jest menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w branży medialnej. W Polska Press pracował przez 17 lat (do 2020 roku), zajmując stanowiska menedżerskie od dyrektora krajowego ds. komunikacji marketingowej do prezesa oddziału Prasa Śląska. Był także prezesem zarządu spółki Dom Prasy Sp. z o.o. W ostatnich latach związany był z rynkiem nieruchomości komercyjnych, od 2020 roku pełnił funkcję doradcy zarządu w Fabryce Porcelany w Katowicach.

Czytaj więcej

Co dalej z Polska Press? Kandydat na prezesa odkrywa karty

Elżbieta Żuraw z kolei jest związana z Polska Press od prawie dwudziestu lat. Dołączyła do wydawnictwa w 2005 r., zaczynając od stanowiska analityczki sprzedaży. Jak podaje spółka, nowa członkini zarządu ma szeroką wiedzę z obszaru finansów popartą dużym doświadczeniem zdobytym m. in. w trakcie realizacji dużych projektów firmowych.

Wydawnictwo Polska Press nie radzi sobie najlepiej w ostatnich latach. W 2022 roku zanotowało 329 mln zł przychodu i 23 mln zł straty netto. Wpływy z reklam i usług poligraficznych zwiększyły się, spadły natomiast ze sprzedaży gazet. Koszty działalności operacyjnej grupy urosły o 9,4 proc. i wyniosły 375,4 mln zł.

Polska Press jest wydawcą 20 dzienników regionalnych i serwisów internetowych, w tym „Gazety Pomorskiej”, „Dziennika Zachodniego” i „Głosu Wielkopolski”. Posiada także drukarnie.

Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Media
Spotify znów podnosi ceny. Koniec z bezpłatnymi audiobookami