Obie strony podały o tej operacji, ale nie ujawniły warunków. To największy z dotychczasowych zakupów Axela Springera, który tworzy globalną sieć cyfrowych nadawców informacji. W ramach tej operacji Niemcy odkupią także pozostałe 50 proc. w spółce j. v. Politico Europe, w 2015 r. kupili „Business Insider", a w ubiegłym roku większościowy pakiet w biznesowym biuletynie Morning Brew.

Właściciel Politico, Robert Allbritton pozostanie nadal jego wydawcą, operacja przejęcia powinna zakończyć się pod koniec bieżącego roku. Portal powstał przed wyborami prezydenta USA w 2008 r. z "uciekinierów" z "Washington Post", którzy chcieli inaczej niż dotąd informować o tym, co dzieje się w Waszyngtonie i w polityce.

Axel Springer ma bogaty portfel tytułów prasowych, jest właścicielem m.in. dzienników "Bild", "Die Welt" i "Business Insider", działa w ponad 40 krajach. Amerykański fundusz private equity KKR, mający w Springerze ok. 48 proc. zwiększał własny portfel aktywów w mediach, także cyfrowych, za pośrednictwem niemieckiego konglomeratu.

Dwie osoby znające sprawę powiedziały odrębnie w CNBC, że Springer nie rozmawia już o kupnie amerykańskiej witryny informacyjnej Axios założonej przez współzałożyciela Politico, Jima VandeHei.