Przychody wydawców książek w 2009 roku spadły zaledwie o 1,7 proc. i wyniosły 2,86 mld zł. Przypomnijmy, że rok wcześniej wzrost sprzedaży sięgnął blisko 12 proc., a łączny przychód wyniósł wówczas 2,91 mld zł. Należy to uznać za sukces – zarówno ze względu na czynniki zewnętrzne, czyli obawy (i oszczędności!) społeczeństwa w związku z trawiącym część świata kryzysem, jak i z uwagi na okoliczności rynkowe, głównie perturbacje na rynku dystrybucji.
[srodtytul]Kłopoty Empiku[/srodtytul]
Nie bez znaczenia okazały się zatory płatnicze, jakie latem przeżywał Empik – wciąż dominujący w Polsce detaliczny sprzedawca kultury (nie tylko książek, ale też filmów, muzyki czy gier). Ograniczone zakupy u dostawców nie mogły się nie odbić na ich przychodach, zwłaszcza gdy znaczącą ich część realizują właśnie w tradycyjnym kanale sprzedaży, czyli poprzez księgarnie. Tym m.in. należy tłumaczyć spadki w przypadku takich firm, jak: Egmont, Hachette, Świat Książki (który swoje książki sprzedaje nie tylko w klubie), Muza, Rebis, Pascal, Harlequin, Wilga, Nasza Księgarnia, Arkady, Mag czy Langenscheidt. Na ich wyniki dodatkowo nałożył się wzrost kursu euro (aż o 20 proc.), skutkujący z kolei wzrostem cen licencji oraz papieru.
[wyimek][b]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/494259]największe wydawnictwa książkowe w 2009 roku[/link] (PDF)[/b][/wyimek]
Wobec powyższego trudno się dziwić, że w najlepszej sytuacji znalazły się wydawnictwa podręcznikowe oraz specjalistyczne. Na kondycję tych pierwszych wpłynęła reforma edukacji, która nakazała przygotowanie nowych książek do pierwszych klas podstawówki i gimnazjum (przed edytorami tego sektora kolejne tłuste lata), z kolei firmy działające w segmencie informacji dla zawodowców (prawników, menedżerów, fachowców z różnych dziedzin) swoje publikacje sprzedają przede wszystkim z pominięciem rynku księgarskiego i coraz częściej w postaci elektronicznej. To tłumaczy rosnące obroty takich graczy, jak: WSiP, Nowa Era, Wolters Kluwer Polska, MAC, C.H. Beck, Operon, LektorKlett, Raabe, Wiedza i Praktyka czy ZamKor.