Nazwisko polskiej artystki znalazło się na tym prestiżowym wydarzeniu obok takich sław jak Jeff Koons, Banksy czy Helmut Newton. A ten „Portret damy” pojawił się na nowojorskiej aukcji dzięki współpracy American Friends of POLIN Museum i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz wsparciu domu aukcyjnego Christie’s i kancelarii Weil Gotshal & Manges z Nowego Jorku.

Urodzona w 1984 r. Ewa Juszkiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studia kontynuowała w Krakowie, uzyskując w tej uczelni doktorat krakowskiej ASP. Jej oryginalne malarstwo charakteryzuje perfekcyjny warsztat i dialog ze sztuką dawną.

Ewę Juszkiewicz interesuje temat kobiecości ukazywanej w sztuce na przestrzeni wieków. W swoich pracach często czerpie inspiracje z kobiecych portretów minionych epok, zmieniając kluczowy element na obrazie – twarz. W ten sposób reinterpretowała ona dzieła takich artystów jak Élisabeth Vigée-Lebrun, Józef Simmler, Alexander Roslin, Franz Xaver Winterhalter czy Joseph Wright. Podejmuje dialog z tradycją, wpisuje w nią współczesne treści.

Czytaj więcej

Powrót dzieł Łukaszowców

Podobnie przeobraziła „Portret kobiety”, który w 1807 roku stworzył francuski malarz i twórca litografii Louis Leopold Boilly. Szczególną popularność zyskał on w okresie Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako m.in. autor portretu Robespierre’a, a zwłaszcza obrazu z 1794 r. „Triumf Marata”, na którym tłum niesie swego przywódcę na ramionach, a zebrani wokoło Marata ludzie triumfują.

Artystka jest laureatką m.in. nagrody Grand Prix na Biennale Malarstwa Bielska Jesień i nagrody specjalnej konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Współpracuje z renomowanymi galeriami na świecie, m.in. z „The Gagosian” i jest doceniona przez największe domy aukcyjne.

Czytaj więcej

Bogini Monroe. Nowy rekord sprzedaży w sztuce nowoczesnej

Dotychczas najdroższą pracą Ewy Juszkiewicz był obraz „Girl in Blue” („Dziewczyna w błękicie”) sprzedany w ubiegłym roku na aukcji Phillips w Nowym Jorku za 730 tysięcy dolarów (3 miliony złotych). Obecny wynik aukcyjny w Christie’s przebił go więc dwukrotnie.

Dochód ze sprzedaży obrazu Ewy Juszkiewicz pozyskanego dzięki hojności anonimowego darczyńcy zasili fundusze przeznaczone na działania statutowe Muzeum POLIN w Warszawie.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ