Oświadczenie rodziny opublikowane zostało we wtorek na zweryfikowanym koncie Le Guin na Twitterze. Jej syn Theo Downes-Le Guin powiedział dla "New York Times", że od miesięcy zdrowie pisarki było w złym stanie.

Oprócz powieści fantasy i science fiction, Le Guin pisała opowiadania, poezję i literaturę dla młodzieży. W swoich tekstach poruszała tematy m.in. ochrony środowiska, płci, religii, seksualności i etnografii.

Pierwszą popularność przyniosła Le Guin powieść "Lewa ręka ciemności", wydana w 1969 roku. Autorka otrzymała za nią dwie najważniejsze nagrody dla pisarzy z dziedziny literatury fantastycznej - Hugo i Nebula.

Do klasyki przeszła jej seria pięciu powieści i zbioru opowiadań "Ziemiomorze", tworzonego w latach 1964-2014. Na cykl składają się powieści "Czarnoksiężnik z Archipelagu", "Grobowce Atuanu", "Najdalszy brzeg", "Tehanu" i "Inny wiatr" oraz poprzedzające ostatnią z tych pozycji opowiadania "Opowieści z Ziemiomorza". Cykl zalicza się do kanonu światowej fantastyki, a przez krytyków uznawany jest za przełomowy, gdyż pozwolił na zmianę podejścia do twórczości fantastycznej w Stanach Zjednoczonych i uznania jej za pełnoprawną literaturę.

AFP

W 2016 roku "New York Times" określił ją jako "największego żyjącego autora science fiction". Sama Ursula Le Guin wolała być znana po prostu jako "amerykańska powieściopisarka". Do inspiracji twórczością Le Guin przyznawali się m.in. Salman Rushdie, Neil Gaiman i Iain Banks. Jako czwarta pisarka w historii, została za życia włączona do prestiżowej serii Biblioteki Amerykańskiej.

Le Guin w swojej twórczości "konfrontuje czytelnika z człowieczeństwem i faktycznymi dylematami, przenosząc je w świat fantazji i tworząc dla nich inny język. Pisarka nigdy jednak nie pozbawia wrażenia, że treść dotyczy nas, żyjących tu i teraz. Ta podwójna zdolność – otwierania umysłów na niezbadane, wyobrażone możliwości przy jednoczesnym zmaganiu się z prawdziwym istnieniem i ograniczeniami świata – wskazywana jest jako unikatowa wartość jej dzieł. Ci, którzy uporczywie utożsamiają jej dorobek z naiwnymi opowiastkami dla młodzieży, nie mogliby mylić się bardziej" - pisała w 2016 roku o Le Guin w "Rzeczpospolitej" Paulina Wilk.

Przeczytaj » Ursula K. Le Guin: Wielka pisarka nie z tej ziemi

Pisarka zmarła w swoim domu w Portland w stanie Oregon, zostawiając męża, syna i dwie córki.