Paweł Huelle, autor „Weisera Dawidka” nie żyje

Zmarł Paweł Huelle, jeden z najważniejszych polskich pisarzy ostatnich dekad, dramaturg, człowiek pierwszej "Solidarności". Krytykował antysemickie wypowiedzi ks. Jankowskiego i wygrał z nim proces. Miał 66 lat.

Publikacja: 27.11.2023 13:44

Paweł Huelle

Paweł Huelle

Foto: Roman Jocher, PAP

Wszedł do polskiej literatury kultową powieścią „Weiser Dawidek”, za którą został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich w 1988. Wydana w 1987 r., została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 r. pod tytułem "Weiser" z udziałem Marka Kondrata.

Paweł Huelle swoją twórczość poświęcił Gdańskowi

Wielkim powodzeniem cieszyły się jego „Opowiadania na czas przeprowadzki”, „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”. W powieści „Castorp” rozwinął wątek studiów na gdańskiej politechnice głównego bohatera „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna.

Czytaj więcej

Czarodziejska góra Olgi Tokarczuk

Huelle ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 był jednym z inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej. Zaangażowany następnie w działalność związaną z NSZZ „Solidarność”, był m.in. członkiem redakcji „Głosu Wolnego” wydawanego w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z wydawnictwami podziemnymi.

W latach 1994–1999 zajmował stanowisko dyrektora TVP3 Gdańsk. W 2011 został kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni.

Czytaj więcej

Recenzja książki „Talita” Pawła Huellego

Swoją twórczość poświęcił w większości Gdańskowi jako rodzinnemu miastu. W Teatrze Telewizji pokazano spektakle na podstawie jego „Stołu”, a także „Srebrny deszcz”.

Proces Huellego z ks. Jankowskim

Pisarz krytykował wypowiedzi księdza Henryka Jankowskiego, które oceniał, podobnie jak gdańska kuria metropolitalna, jako antysemickie. Po stwierdzeniu, że ks. Jankowski przemawia jak gauleiter, gensek, a nie jak kapłan - duchowny wytoczył mu proces, który zakończył się korzystnie dla pisarza.

Huelle został uwieczniony jako jeden z apostołów na obrazie „Ostatnia wieczerza” Macieja Świeszewskiego, który umieszczono w hali przylotów gdańskiego lotniska. Obraz stanowił inspirację dla powieści pisarza „Ostatnia Wieczerza”.

Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Literatura
Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce