Pierwsze zegary

Początkowo prawa natury wyznaczały cykle życia roślin i zwierząt. Po licznych obserwacjach człowiek zauważył, że czas zatacza koła, co pozwala na planowanie pewnych zadań i działań. Czas zaczął być rozpatrywany w kategoriach zysku. Rolnicy wiedzieli kiedy należy siać i zbierać plony, a Nomadzi, kiedy trzeba wyruszyć w szlak. Na początku ustalenia czasu opierały się na pozycji słońca i cykliczności kalendarza oraz pór roku. Pierwsze mechanizmy mierzące czas pojawiły się 2-3 tys. lat p.n.e. Gnomon był to pionowy słup, który bazował na cieniu rzucanym przez słońce. W ciągu dnia pełnił rolę dzisiejszych wskazówek.

Charakterystyka czasomierzy

Drugim wynalezionym mechanizmem do mierzenia czasu był zegar ogniowy, który powstał w Chinach 2-3 tys. lat p.n.e. Jego działanie polegało na spalaniu się metalowego pręta w labiryncie rowków wypełnionym proszkiem. Egipcjanie używali natomiast zegara wodnego. Najstarsze świadectwa jego użycia pochodzą z XV w p.n.e. Zegar składał się z naczynia z wodą, które posiadało otwór i podziałkę. Ubywanie cieczy świadczyło o upływaniu czasu. W III w p.n.e. pojawił się ulepszony zegar słoneczny, wzbogacony o półkolistą czaszę. Mechaniczny zegar wieżowy powstał pod koniec XIII wieku w Europie. Był to ogromny mechanizm umieszczony na wieżach kościelnych i ratuszowych. Składał się z napędu wagowego. Pierwszy przenośny zegar powstał w 1510 roku w Norymberdze. Dzięki wykorzystaniu sprężyny zmniejszono rozmiary zegara i zaczęto wykorzystywać go do użytku domowego.  Zegar kurantowy wynaleziono we Flandrii w XV wieku. Zastosowano w nim dzwonki, a mechanizm młotkowy wybijał melodie o pełnych godzinach i po kwadransach. Zegary kieszonkowe powstały w 1675 roku. Miały one bardzo charakterystyczny wygląd. Mechanizm wraz z tarczą zamykane były w bogato zdobionych kopertach. Pierwszy zegar elektryczny pojawił się w 1839-1840 roku, dzięki K. A. Steinheil i A. Bain. Wyposażono go w silnik elektryczny zasilany baterią lub sieciowo.

Współczesne czasomierze

Tak często dziś używany zegar kwarcowy powstał w 1929 roku, a został stworzony przez W. A. Morrisona. Czasomierz z cyfrowym wyświetlaczem pojawił się natomiast dopiero w II połowie XX wieku. Taki zegar jest ulepszoną wersją mechanizmu kwarcowego, gdzie zliczone drgania pojawiają się na wyświetlaczu. Zegarek elektryczny zasilany niewielką baterią pojawił się natomiast w 1957 roku. Wprowadziła go na rynek firma Hamilton. Do dziś jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów zegarków na świecie. Obecnie zegarek naręczny ma ogromne znaczenie. Pełni on nie tylko funkcję użytkową, ale również symboliczną. Najwyższej klasy czasomierze znajdują się na: zegarkicentrum.pl. Wielu użytkowników ceni dziś cyfrowe modele zegarków, które poza wskazywaniem godziny mogą także robić zdjęcia lub łączyć się z komputerem. Takie wersje czasomierzy powstały na początku XXI wieku. Dziś nowe technologie pozwoliły na skonstruowanie smartwatchów, które niektórym użytkownikom zastąpiły telefony komórkowe.

Materiał Promocyjny