Na świecie żyje 40 – 60 milionów par mających problemy z płodnością. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną i cywilizacyjną. Ze statystyk wynika, że w Polsce blisko 1,3 miliona par ma problem z poczęciem dziecka.
[srodtytul]Przyczyny niepłodności[/srodtytul]
O niepłodności lekarze mówią, gdy para, regularnie współżyjąc przez rok w czasie dni płodnych kobiety, nie doczekała się potomstwa, a przy tym nie stosowała żadnych metod antykoncepcyjnych.
Przyczyny niepłodności mogą być spowodowane tzw. czynnikiem męskim, żeńskim i tak zwaną niepłodnością wspólną. – Czynnik męski to spadek zdolności lub całkowita niezdolność do zapłodnienia przez plemniki. Czynnik żeński obejmuje natomiast przyczyny mechaniczne, takie jak niedrożne bądź nieprawidłowo funkcjonujące jajowody, wady i uszkodzenia macicy. Osobnym problemem jest niepłodność związana ze stanem szyjki macicy. Powodem niepłodności mogą też być zaburzenia endokrynologiczne – hormonalne, których efektem jest brak bądź nieprawidłowy przebieg owulacji. Niepłodność u kobiet może też mieć podłoże immunologiczne. Przyczyną niepłodności mogą być również czynniki psychogenne, takie jak cechy osobowości, zaburzenia seksualne oraz panujące między partnerami – tłumaczy dr Wojmir Ziętkowiak z kliniki InviMed Poznań.
Ze statystyk wynika, że 30 proc. przyczyn niepłodności leży po stronie kobiety, 50 proc. po stronie mężczyzny, z tego zaś 30 proc. to defekty wspólne pary. W zaledwie 10 proc. przypadków nie da się określić przyczyn niepłodności. – Na niepłodność mają wpływ także zmiany środowiskowe: stres i przemęczenie, nowoczesne technologie, a nawet niewłaściwy ubiór. Przyczynę niepłodności przypisuje się też podwyższaniu się wieku, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko – wylicza dr Ziętkowiak.By nie narażać się na kłopoty z płodnością, mężczyźni powinni więc unikać np. wysokotłuszczowych i nieprawidłowo zbilansowanych posiłków, w których brakuje witamin i składników mineralnych. – Tego typu dieta powoduje spadek jakości nasienia, a także zmiany w budowie plemników. Spada również ich ruchliwość – przestrzega lekarz. Specjalista dodaje też, że podobny wpływ na plemniki ma picie alkoholu i palenie tytoniu.