Mamy tu do czynienia z przypadkiem‚ gdy wyobrażenie wygrywa z nagimi faktami.

Jest to danie‚ które najlepiej obrazuje ludowe korzenie i bizantyjski przepych kuchni trzeciego Rzymu. Rosjanie zajadają się blinami na co dzień i od święta, jednak z kawiorem ich nie jedzą‚ chyba że z prasowanym. To rodzaj marmolady ze zbyt dojrzałej lub uszkodzonej ikry, mocno posolony i ściśnięty. Bliny w formie małych drożdżowych placuszków z kawiorem i kwaśną śmietaną to wariacja na temat kuchni rosyjskiej wymyślona przez francuskich kucharzy, którzy jak Antoine Careme gotowali dla carskiej arystokracji w XIX wieku.

Odpowiedź na pytanie, czym są bliny, jest równie trudna jak określenie, czym są pierogi.

Bliny są czymś na pograniczu placków i naleśników. Na Litwie znane są bliny ziemniaczane z mięsem i sodą. Jednak w większości książek kucharskich pod tą nazwą kryją się placki spożywane tradycyjnie na wiosenne święto Maselnicy. Mogą być gryczane lub pszenne. Te pierwsze jedli chłopi‚ a drugie, zwane dworskimi, były dla zamożnych. Tradycyjny blin powinien być malutkim plackiem, około 10 – 15 cm średnicy, o grubości pomiędzy racuchem a naleśnikiem. W knajpach rosyjskich występują jako grube racuszki wielkości spodeczka do herbaty. Choć bliny są daniem o korzeniach ludowych, dziś kojarzą się z szykiem i luksusem.

25 g drożdży, 1 łyżka cukru, 300 g mąki pszennej, 2 łyżki letniej wody, 75 g mąki gryczanej, 500 ml letniego mleka, 3 żółtka‚ 3 białka, 150 g roztopionego masła, 3 łyżki śmietany, sól

? Dobre bliny to przede wszystkim dobry zaczyn – z wody‚ drożdży‚ cukru i garści mąki. Po wyrośnięciu dodaje się do niego 2/3 mąki, wyrabia i zostawia do wyrośnięcia na kilka godzin. Po tym czasie trzeba dodać resztę mąki‚ mleko‚ kwaśną śmietanę‚ sól, żółtka i to, co nam zostanie po klarowaniu masła. Na końcu należy delikatnie domieszać ubitą pianę z białek. Smaży się je na klarowanym maśle, co daje im smak‚ chrupkość i kolor, jakiego nigdy nie uda się uzyskać na oleju. Klarowane masło to czysty tłuszcz zlany po roztopieniu masła i usunięciu pianki. Bliny podaje się z kwaśną śmietaną‚ wędzonymi rybami‚ siekaną cebulką lub konfiturami.