Podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa województwo lubuskie chce się pochwalić tradycjami winiarskimi.
Pierwsze winnice w rejonie środkowego Nadodrza zakładano już w XI wieku, a dogodny klimat i położenie miasta na nasłonecznionych wzgórzach sprzyjały uprawie i produkcji tego szlachetnego trunku.
6 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum Wina – stałej wystawy, która prezentuje kolejne etapy rozwoju winiarstwa w regionie od średniowiecza po czasy współczesne. Wśród eksponatów m.in.: napędzana silnikiem elektrycznym miazgownica, prasy winiarskie, filtry, pompy ręczne i elektryczne, urządzenia do korkowania i etykietowania.
20 i 21 września to w Muzeum Ziemi Lubuskiej dni otwarte. Oprócz wystaw stałych (Muzeum Wina, Muzeum Zielonej Góry, Muzeum Dawnych Tortur, Galerii Sztuki Śląska Lubuskiego, Galerii Tadeusza Kuntze, Galerii Mariana Kruczka) zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć dwie ekspozycje czasowe: „Zielona Góra w dniach winobrania – wczoraj i dziś” i „Marian Szpakowski – Pro memoriam”, poświęcona twórczości nieżyjącego już zielonogórskiego malarza.
Do winiarskich tradycji regionu nawiązywać będzie również impreza plenerowa „Winobranie w skansenie” w Ochli – siedzibie zielonogórskiego Muzeum Etnograficznego (14 września).