Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) definiuje bowiem zdrowie nie tylko jako brak choroby, ale również jako stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i socjalnego. W Polsce podstawowe zasady dotyczące ochrony zdrowia pojawiły się w Konstytucji II RP z 1935 roku. Ochronę zdrowia pracowników uregulowała dopiero Konstytucja PRL w ustawie z 1974 r., a zapisy w niej zawarte są wynikiem rozporządzeń i ustaw opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Pracy.
W 1996 roku minister zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz wydawania orzeczeń lekarskich przewidzianych w kodeksie pracy. Rok później Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej dodało rozporządzenie o ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. W 2002 r. w kodeksie pracy pojawiło się rozporządzenia ministra zdrowia o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W tym samym roku rząd wydał też rozporządzenie w sprawie wykazu chorób zawodowych. Trzy lata temu minister zdrowia wydał przepisy o szkodliwych dla zdrowia czynnikach biologicznych w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Co więc dla pracowników i pracodawców wynika z przywołanych przepisów?
[srodtytul]Ochrona zdrowia zatrudnionych[/srodtytul]
Konstytucja naszego kraju mówi, że każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, które zostały zapisane w kodeksie pracy. – O ochronie pracy mówią normy prawne. Środki badawcze, organizacyjne i techniczne mają za zadanie ochronę praw pracownika. Mówi się też o ochronie jego życia i zdrowia przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w środowisku pracy, a także stworzeniu mu optymalnych warunków pracy – wyjaśnia Ewelina Sokołowska, radca prawny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło z Poznania.
Funkcją ochrony pracy jest przeciwdziałanie niebezpieczeństwu dla zdrowia i życia ludzkiego, które powstają w trakcie pracy. – Należy usunąć zagrożenia wiążące się z urządzeniem i utrzymaniem samych pomieszczeń pracy, używaniem narzędzi i środków pracy. Trzeba też pamiętać o zagrożeniach związanych z organizacją pracy oraz tych tkwiących w samych pracownikach. A ten cel realizują przede wszystkim przepisy mówiące o bezpieczeństwie i higienie pracy – tłumaczy Ewelina Sokołowska.