Reklama

Lista UNESCO bez Drezna

Dolina rzeki Elby w sercu Drezna została wykreślona z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa

Publikacja: 29.06.2009 00:55

Decyzja zapadła na odbywającej się w Sewilli 33. sesji Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To drugi w ogóle, a pierwszy dotyczący dziedzictwa kultury, taki przypadek w 37-letniej historii listy. W 2007 r. usunięto z niej rezerwat antylop w Omanie, w Afryce, bo zwierzęta zostały wybite.

Zdaniem UNESCO budowa czteropasmowego mostu Waldschloesschen przez Elbę zmienia zasadniczo dolinę rzeki, która na długości 18 kilometrów, wraz z całym otoczeniem – malowniczymi łąkami, XVIII i XIX-wieczną zabytkową zabudową, pałacami i ogrodami – od 2004 r. figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa.

Spór wokół nowego mostu trwa od kilku lat. Mimo protestów UNESCO, które opowiadało się za wydrążeniem tunelu pod rzeką, władze Drezna, powołując się m.in. na referendum wśród mieszkańców i zbyt wysokie koszty tunelu, zadecydowały w 2006 r. o budowie mostu. W tym samym roku dolina Elby trafiła na Listę Dziedzictwa Zagrożonego. To było poważne ostrzeżenie, ale kompromisowego rozwiązania nie udało się znaleźć.

[wyimek]Dla władz miasta most okazał się ważniejszy od miejsca na liście[/wyimek]

Reklama
Reklama

Wykreślenie z listy psuje Dreznu opinię. To porażka – mówią zarówno przedstawiciele UNESCO, jak i lokalnych oraz państwowych władz w Niemczech. Z decyzją trudno się pogodzić, a niemieckie gazety oskarżają UNESCO o brak obiektywizmu.

Lista Światowego Dziedzictwa powstała po to, żeby promować i chronić m.in. najcenniejsze zabytki. UNESCO monitoruje ich stan, alarmuje, jeśli dzieje się coś niedobrego, w szczególnych przypadkach może pomóc finansowo, jednak ciężar odpowiedzialności spoczywa przede wszystkim na władzach państw. Najostrzejszą sankcją, po jaką może sięgnąć UNESCO, jest wykreślenie z listy.

Sytuacja Drezna nie jest odosobniona, szczególnie że zagrożeń przybywa: od klęsk żywiołowych, wojen po ekspansję nowoczesnej zabudowy oraz masową turystykę. Podobne kłopoty mają m.in. Edynburg, Praga, Wiedeń czy Sankt Petersburg.

Decyzja zapadła na odbywającej się w Sewilli 33. sesji Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To drugi w ogóle, a pierwszy dotyczący dziedzictwa kultury, taki przypadek w 37-letniej historii listy. W 2007 r. usunięto z niej rezerwat antylop w Omanie, w Afryce, bo zwierzęta zostały wybite.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Reklama
Kultura
Tajemniczy Pietras oszukał nowojorską Metropolitan na 15 mln dolarów
Kultura
1 procent od smartfona dla twórców, wykonawców i producentów
Patronat Rzeczpospolitej
„Biały Kruk” – trwa nabór do konkursu dla dziennikarzy mediów lokalnych
Kultura
Unikatowa kolekcja oraz sposoby jej widzenia
Patronat Rzeczpospolitej
Trwa nabór do konkursu Dobry Wzór 2025
Reklama
Reklama