– Współczesna architektura jest polem niewiarygodnie różnych działań – mówi prof. Witold Cęckiewicz, twórca sanktuarium w Łagiewnikach. To rezultat otwarcia na artystyczne poszukiwania Soboru Watykańskiego II, a potem Jana Pawła II.
Wielość nurtów utrudnia jednak często rozpoznanie, co jest kiczem, a co sztuką. Stąd pewnie namnożyło się dziś tyle świątyń o hybrydalnych formach. W przeszłości sprawa była prostsza. W stylach obowiązywał kanon wynikający z filozofii epoki i rozwoju techniki. Kościoły romańskie o masywnych murach przypominały twierdze – zgodnie z duchem czasów krucjat, a ciężkie kamienne sklepienia wymagały mocnych ścian. Ale już wówczas potrafiono budować monumentalne świątynie jak katedra w Akwizgranie. Kościoły gotyku poszybowały ku niebu i nabrały lekkości dzięki wynalazkowi łuku przyporowego odciążającego sklepienie. Renesans wrócił do harmonii wzorowanej na antyku. Boską doskonałość świata widział w matematyczno–geometrycznych proporcjach. Barok przemienił kościoły w theatrum sacrum z wystawną dekoracją – zgodnie z duchem kontrreformacji. – Dziś architekci zyskali znacznie większą swobodę i wolność – twierdzi Stanisław Niemczyk, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej polskiej architektury sakralnej. – Jednak staram się, by wszystko, co robię, nie było przypadkowe, ale głęboko przemyślane – zastrzega się. – W przechodzeniu od świata widzialnego do niewidzialnego pomagają mi symbole.
[srodtytul] Czytanie z murów [/srodtytul]
Kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela (1995 – 1999) zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka w rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach obwołano ikoną polskiej architektury. Ma trzy ceglane wieże symbolizujące kolejne tysiąclecia. – Wejściowa, z krzyżem papieskim na szczycie, jest znakiem trzeciego millenium, w które wprowadził nas Jan Paweł II – tłumaczy architekt.
Kościół pod wezwaniem św. Ducha (1979 – 1983) w Tychach–Żwakowie architekt nakrył rozległym dachem upodabniającym go do namiotu. – Namiot to najprostsza forma domu Bożego – wyjaśnia. – A cztery krzyże ponad dachem symbolizują Ewangelie.