Przemyśl – gospodarz głównych obchodów EDD w regionie - może się pochwalić wyjątkowej rangi zabytkami architektury militarnej: Zamkiem Kazimierzowskim i twierdzą, jedną z największych w Europie.
Najstarsze fragmenty zabudowań na wzgórzu zamkowym – rotunda i palatium – pochodzą z IX w. Za panowania Kazimierza Wielkiego zamek został przebudowany, stąd nazwa: Kazimierzowski. Mocno doświadczony przez zawieruchy dziejowe swój obecny kształt zyskał w wyniku prac restauratorskich z drugiej połowy XIX w. i na początku XX w. Dziś gospodarzem zabytku jest Centrum Kultury i Nauki Zamek, które z okazji EDD zaprasza na wiele imprez: wystawy, spektakl Teatru Fredreum, zwiedzanie połączone z projekcją filmu o tej wyjątkowej budowli.
Równie ważną rolę jak zamek odegrała w dziejach miasta Twierdza Przemyśl. Budowa zaczęła się w drugiej połowie
XIX w. za czasów monarchii habsburskiej, kolejne modernizacje trwały do I wojny światowej, kiedy to przemyska forteca trzykrotnie była oblegana. Sporo o tym właśnie epizodzie, a także w ogóle o historii Twierdzy Przemyśl, dowiedzą się uczestnicy sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w jego nowej, otwartej w tym roku, siedzibie. Wykładom towarzyszyć będą wystawy i projekcje filmowe. Sesję przewidziano na dwa dni (19 – 20.09), pierwszego dnia wykłady odbywać się będą w Przemyślu, drugiego – w Jarosławiu, w zabytkowym opactwie sióstr benedyktynek.
Ten obiekt też jest interesującym przykładem budownictwa obronnego z XVII – XVIII w. Kompleks złożony z kościoła, klasztoru i budynków gospodarczych został obwiedziony wysokim murem obronnym z licznymi basztami i przypomina średniowieczną fortecę.