W Małopolsce, która słynie z pięknych zamków na czele z Wawelem, tegoroczna edycja EDD będzie okazją do zaprezentowania także zabytków mniej znanych.
Muzeum Zamek w Dębnie to jeden z najciekawszych w Małopolsce przykładów późnogotyckiej rezydencji rycerskiej, która pierwotnie pełniła oprócz mieszkalnych także funkcje obronne. Budowlę w jej dzisiejszym kształcie wzniesiono w latach 1470 – 1480, prawdopodobnie pod okiem krakowskiego muratora Marcina Proszko. Obecnie jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Zamek królewski w Dobczycach pochodzący z XIII/XIV w., po zniszczeniach dokonanych przez wojska szwedzkie i niedawno – przez poszukiwaczy skarbów, jest od 40 lat sukcesywnie restaurowany przez oddział PTTK w Dobczycach. Dziś w dziesięciu odnowionych pomieszczeniach można oglądać m.in. ciekawe zbiory archeologiczne.
Zamek Żupny w Wieliczce to obiekt wyjątkowy związany z górniczą historią miasta. Od końca XIII w. aż do 1945 r. był siedzibą zarządu przedsiębiorstwa solnego (nazywanego w okresie staropolskim żupą, a w czasach austriackich saliną).
Kraków – wpisując się w hasło tegorocznej edycji EDD – stawia na architekturę obronną i proponuje zwiedzanie fortów (Fort 43 „Pasternik” – ul. Margaretek, Fort 44 „Tonie” – obok ul. Łokietka, Fort 7 „Za rzeką” – ul. Rydla, Fort III „Kleparz” – ul. Kamienna) oraz dawnych koszar piechoty im. Arcyksięcia Rudolfa, w których dziś mieści się Politechnika Krakowska. Także podkrakowski Tyniec, znany z opactwa benedyktynów, odsłoni inne swoje tajemnice: umocnienia Twierdzy Tyniec.