Oferta EDD w woj. mazowieckiem jest bogata i różnorodna. Warto wybrać się na nawiązującą do tematu tegorocznej edycji EDD wycieczkę śladami grodów, zamków i twierdz. Wśród propozycji: ruiny średniowiecznych zamków książąt mazowieckich w Ciechanowie, Czersku i Liwie; przebudowany w XVI wieku na renesansową rezydencję zamek w Szydłowcu, a także najpiękniejsze zamki warszawskie. Będzie też można zwiedzić fortyfikacje i umocnienia XIX-wiecznej Twierdzy Modlin, Dąbrowickiej Góry oraz Cytadeli w Warszawie. Na ciekawą lekcję historii o początkach Radomia zaprasza grodzisko „Piotrówka” – pozostałości średniowiecznego grodu obronnego. Historię plemion Jaćwingów będzie można poznać na sesji popularno-naukowej w Sokołowie Podlaskim.

Spotkania i prelekcje dotyczące wydarzeń historycznych i osób związanych z poszczególnymi miejscowościami odbywać będą się m.in. w Siedlcach, Węgrowie, Ossowie, Otwocku, Płońsku i Warszawie – w dzielnicy Praga-Północ.

Wiele atrakcji przygotowali organizatorzy festiwalu „Otwarte ogrody”: w Konstancinie-Jeziornie, Brwinowie, Otrębusach i Żółwinie. Bogaty program wspólnego zwiedzania i wystaw proponuje Płock, na dzień otwarty zapraszają największe muzea w Warszawie, z Narodowym na czele.

Wśród imprez plenerowych ciekawie zapowiada się piknik miejski w Żyrardowie i jarmark w Piasecznie, wioskę słowiańską w Milanówku oraz XVII-wieczny obóz wojskowy w Podkowie Leśnej; będą też widowiska historyczne – jak „Zajazd szlachecki” w dworze Norwida w Gołotczyźnie.

Inaugurację obchodów EDD zaplanowano 10 września na warszawskiej Pradze, w zabytkowym budynku należącym do dawnej Wytwórni Wódek Koneser. Podczas tego spotkania zostaną zaprezentowane m.in. nowe szlaki turystyczne zachęcające do poznawania historii regionu: „Szlak Książąt Mazowieckich” oraz „Szlak cudu nad Wisłą”.