Świeży szpinak sprzedawany jest najczęściej w bezbarwnych, plastikowych pojemnikach. Przechowuje się go w temperaturze około 4 st. C, i przez całą dobę mocno oświetla. Pracujący dla amerykańskiego ministerstwa rolnictwa naukowiec, Gene Lester, zastanawiał się ostatnio, jak taki sposób przechowywania wpływa na tę roślinę.
Przeprowadził więc eksperyment, trzymając świeże liście szpinaku w miejscu ciemnym albo oświetlonym, od trzech do dziewięciu dni. Stwierdził, że w szpinaku trzymanym w świetle przez trzy dni wyraźnie przybyło witamin: C, K, E oraz kwasu foliowego. Liście miały ładną barwę i były bogatsze w dobre dla zdrowia związki - karotenoidy (np. luteiny i zeaksantyny).
Wyniki te nie dotyczyły szpinaku trzymanego w ciemności - ten tracił swoje składniki odżywcze - zauważył Lester. Obserwacja ta badacza wcale nie dziwi - wiadomo bowiem, że obecność witamin w roślinie jest skutkiem fotosyntezy. Ta zaś może zachodzić nawet w zerwanych, w zielonych liściach. Ważne jest jednak, aby był zapewniony dostęp wilgoci, światła i powietrza.
[b][link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/454001.html]Źródłem jakich witamin jest dla nas szpinak? O tym w Życiu Warszawy Online[/link][/b]