Przy doborze kosmetyków najważniejsza jest wiedza na temat rodzaju i stanu skóry. Preparaty pielęgnacyjne trzeba dopasować do cery, a ta może być bardzo różna u osób w tym samym wieku. Oznaczeń wiekowych nie należy się więc rygorystycznie trzymać. Przy wyborze kosmetyków szczególną uwagę należy zwrócić na ich skład. Odpowiedni preparat powinien zawierać aktywne substancje, które sprostają potrzebom cery. – Kondycja skóry zależy nie tylko od wieku, ale również od trybu i stylu życia. Zdarza się bowiem, że osoby młode, np. w wieku dwudziestu kilku lat, które nadużywają wizyt w solarium, mają wysuszoną i zniszczoną skórę jak osoby dużo starsze. By zregenerować zniszczoną cerę, będą im potrzebne kosmetyki bogate w aktywne składniki, które zazwyczaj poleca się paniom np. po 30. albo 40. roku życia. W tym wypadku nie trzeba się obawiać tzw. przekarmienia skóry, którym straszy się młode kobiety – wyjaśnia Maria Magdalena Stefaniak, kosmetolog z AB-MED Laser Studio w Poznaniu.
Najlepszymi kosmetykami dla zniszczonej skóry będą specyfiki z kwasem foliowym. – Folacyna, witamina z grupy B, ma silne właściwości regenerujące, przyspiesza naprawę DNA i zapewnia profilaktykę uszkodzeń genetycznych powstałych np. w wyniku działania promieni UV. Stosowana jest więc m.in. w kosmetykach przeciw tzw. fotostarzeniu się skóry – tłumaczy Joanna Łodygowska z Instytutu Dr Ireny Eris. – Kwas foliowy odbudowuje zniszczone komórki skóry na poziomie DNA, ma też silne właściwości nawilżające. Dlatego zaleca się go osobom o bardzo suchej skórze bez względu na wiek. Jednak by preparat zadziałał, bardzo ważne jest przygotowanie skóry. – Polecam głębokie oczyszczanie, np. za pomocą zabiegów mikrodermabrazji lub peelingów, które usuną zewnętrzne warstwy naskórka – podkreśla Maria Magdalena Stefaniak.
[srodtytul]Nawilżanie i odżywianie[/srodtytul]
Od 25. roku życia produkcja kolagenu w skórze z roku na rok spada, a cera szarzeje. Skóra traci zdolność do szybkiej regeneracji komórek, spowalnia się też jej mikrokrążenie. Zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki, najczęściej mimiczne. – Jeśli już w tym wieku będziemy systematycznie dbać o skórę, na długo zapewnimy cerze zdrowy i młody wygląd – zaznacza Maria Magdalena Stefaniak.
Podstawowym działaniem profilaktycznych kosmetyków powinno być głębokie nawilżanie i odżywianie skóry. – Kolagen to główne białko nadające skórze strukturę. Gwarantuje jej sprężystość i jędrność, działa nawilżająco – wyjaśnia dr Danuta Nowicka, dermatolog. W procesie starzenia kolagen traci te właściwości, przez co skóra traci jędrność i elastyczność. – Nakładany w postaci kremów kolagen nie wniknie w skórę i nie spłyci zmarszczek. Żeby kolagen u osób dojrzałych przyniósł pożądany, odmładzający efekt, trzeba go wstrzyknąć do skóry. Stosowany w preparatach kosmetycznych kolagen ma wyłącznie właściwości nawilżające – tłumaczy dr Danuta Nowicka.